Uzay

29 Nisan Asteroit Çarpma Hurafeleri

29 Nisan’da dünyaya asteroit çarpacak. Dünya 29 Nisan’da yok mu olacak? Bırakalım böyle boş hurafeleri de işin aslını anlatalım. Asteroit sadece 29 Nisan’da çarpacak diye bir durum söz konusu değil. 29 Nisan’da dünyaya çarpacak diye komplo teorileri üretilmeye başlandı bile. İşin aslı şu ki yaklaşık 4 km çapındaki asteroit, dünyaya 1 milyon kilometreden fazla bir mesafeden geçecek. Her gök taşına verildiği gibi ona da bir isim verilmiş. Evet bu makalede Sayın OR2’den bahsedeceğiz.

29 Nisan Asteroid Çarpması için Komplo Teorilerine İnanmayalım

Öncelikle asteroit nedir bunu tanımlayalım. Kelime manası uzayda boş boş gezinen ufak uzay cisimleridir. Bazı asteroitler uzayda boş boş savrulurken bazıları da sistemli olarak bir yıldızın veya bir gezegenin etrafında döner. İnsanların düşünmedikleri şey şudur ki asteroitler zararsızdır dünyaya düşemezler bile. Dünya’nın kendi koruma kalkanı olduğu gibi bizi bu tarz gök cisimlerinden koruyan dev bir kalkanımız daha var aslında.

Bu kalkanı belki birçok kişi bilmiyor olabilir. Bu kalkanın ismi Jüpiter. Evet bildiğiniz gezegen olan Jüpiter bizim dünyamızın asteroit ve meteorit kalkanıdır. Asteroit nedir anladık da meteorit de ne ki diyenler için bir dakikanızı rica edeceğim. Öncelikle Jüpiter kalkanı mevzusunu açıklayalım kapatalım efendim.

ASTEROİD-METEORİD

Bildiğiniz gibi her yıldızın olduğu gibi her gezegenin de bir çekim gücü var. Fakat Jüpiter’in öyle bir çekim gücü var ki uzaydan dünyamıza doğru gelen yüzlerce belki de binlerce meteorit ve asteriti kendi yörüngesine doğru çeker ve yok eder. Yukarıda resimde gördüğünüz devasa gezegen Jüpiter ve onun hemen sağ alt kısmında gözüken ufaklık ise bizim gezegen Dünya.

Şimdi gelelim meteorit konusuna. Arkadaşlar hiçbir asteroit dünyaya çarpamaz çünkü dünyanın da bir yerçekim koruma alanı vardır. Dünya sınırlarına giren bir asteroit hızla dünyaya düşerken havada edindiği hız ile parçalara ayrılır ve daha dünyaya düşemeden ufak taşlar olarak veya toz taneleri olarak dünyaya düşer. Biz bu düşen asteroidleri göremeyiz hatta belki de yüzlerce düşen asteroit var da biz bile görmüyoruz. O derece önemsiz bir konu. Fakat meteorit dediğimiz şeyler ise sıkıntı yaratabilir. Meteoritler çapı baya büyük gök cisimleridir.

meteor 29 nisan

Bu büyük gök cisimleri dünyaya girdikleri anda yine düşme hızıyla yanmaya başlarlar fakat boyutları o kadar büyüktür ki yere düşene kadar cismin tamamı yok olmaz. Haliyle cisim dünyaya giriş yapabilir ve belirli bir bölgeye düşerek hasar verebilir. İşte dünya sınırına girip, düşebilmişse bu cisimlere meteorit denir. OR2 isimli meteoritin de dünyaya çarpacağı iddia ediliyor.

Peki 29 Nisan’da Ne Olacak da Bu kadar Olay Oldu?

Nasa ve ESA önde olmak üzere daha birçok uzay ajansı zaten yıllardır dünyaya düşecek olan meteoritleri ve asteoritleri tespit edebiliyorlar. Yörünge hesaplaması ve karmaşık uzay problemleriyle uğraşan ayrı ekipler bile var zaten. 29 Nisan 2020 tarihinde çapı 4 km civarı olan dünyaya düşse insanlığın sonunu getirebilecek düzeyde bir tahribata yol açabilecek bir meteorit 1 milyon kilometre yakınımızdan geçecek.

OR2-GÖKTAŞI

Konu sadece bundan ibaret fakat komplo teorisi üretmekte sınır tanımayan bazı şahsiyetler işi koronavirüse bile bağlamayı başarmış. Kendilerini canı gönülden tebrik ediyor, abartmakta üzerilerine daha da birisini tanımadığımı bu makalede ilan ediyorum 🙂  29 Nisanda dünyadan 1 milyon kilometre uzaktan geçecek olan meteora, uzaydaki yolculuğunda başarılar diliyoruz. Bir sonraki makalemizde tekrar buluşmak niyetiyle hoşçakalın…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı