Teknoloji

3D Yazıcı ile Rüyalar Gerçek Oluyor

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı teknolojisi ilk olarak Charless Hull sayesinde 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında şirketi kurmasıyla beraber 3D yazıcılar popüler hale gelmiş ve bu bir sektör haline gelmiştir. Ateşin icadı, barut, elektrik, internet derken 3D yazıcı teknolojisi de hayatımıza girdi. 3D Three Dimension demektir. Türkçede ise 3B yanı 3 boyutlu anlamına gelmektedir. Ne yazık ki ülkemiz birçok açıdan Avrupa Standartlarına yetişmiş olmasına rağmen halen onların terimlerini kullanmaya devam ediyor. 3 Boyut en, boy ve yükseklik anlamına gelmektedir. İnsan ırkı olarak henüz 4. boyutu kavrayamıyoruz fakat gözlerimiz her şeyi üç boyutlu olarak algılıyor. Gördüğümüz her şeyin 3 boyutlu olduğunu düşünerek geliştirilen 3D yazıcı teknolojisi ile bilgisayar ortamında çizilen projeler gerçeğe dönüştürülebiliyor.

3d YAZICI

Bir otomobil üretiminde yaklaşık 30.000 farklı madde kullanılıyor. Otomobillerin Türkiye’de pahalı olmasının birinci sebebi vergiler olsa da dünya çapında düşünüldüğü zaman kullanılan hammadde farklılığı maliyetleri bir hayli arttırıyor. 3D yazıcı teknolojisi ilk geliştirildiğinden bu yana bir hayli yol katetti. Aşağıdaki resimdeki araba her ne kadar gerçek hammaddeler ile üretilmiş bir araba gibi gözükse de bu araba 3D yazıcı ile tasarlanıp üretilmiştir. Artık 3D yazıcı ile minimal araçlar üretilebiliyor. Arabalar bilgisayar ortamında 3 boyutlu programlar aracılığı ile çizildikten sonra yazıcı programında yazdırılabilir formata dönüştürülüyor.

3d yazıcı ile yapılan araba

Çalışma Prensibi Nedir ?

Normal yazıcılarda mürekkep, kartuş kullanılırken bu tür yazıcılar, filament olarak bilinen termo plastik madde kullanılıyor. Bilgisayar ortamında Maya, 3DS Max Studio, Blender, Solid Works gibi programlarla tasarlanan nesneler ‘.stl’ uzantısında dışa aktarılırlar. 3D yazıcı ‘.stl’ uzantısındaki dosyayı algılar ve baskı işlemini gerçekleştirir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı