Nano Teknoloji HaberleriTeknoloji

Anonymous’tan ‘Facebook Verileri’ Hakkında Önemli Açıklama

Tarihin en büyük siber krizini atlattığımız 4 Ekim gecesinde gözümüz kulağımız olan Twitter, aynı zamanda pek çok asılsız bilginin dolaşıma girdiği bir ortama da dönüştü. Bu bilgilerden birisi de Facebook’un 1,5 milyar kullanıcısına ait olduğu söylenen bilgilerin satışa çıktığı iddiasıydı.

Kimileri Facebook’un hacklendiğini söylerken kimileri sorunun kaynağında bazı teknik hatalar yattığını iddia etti. Facebook’un altyapı direktörü Santosh Janardhan ise, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Ünlü hacker grubu, kesinti sırasında ortada dolaşan “1,5 milyar kullanıcının bilgilerinin satışa çıktığı” haberini yalanladı. Anonymous’un Twitter’dan yaptığı o açıklaması:

“Facebook kesintisi sırasında, Facebook’un saldırıya uğradığı ve 1,5 milyar kullanıcının verilerinin sızdırıldığı manşetlerini okumuş olabilirsiniz. Bu bilgi yanlış, insanlar tık alabilmek uğruna sansasyonel başlıklar oluşturarak kesintinin ekmeğini yemeye çalıştı.

Gerçekte olansa şu: Birisi 1,5 milyar kullanıcının genel bilgilerini indirmek için bir web kazıyıcı kullandı. Bunlar yalnızca Facebook ile paylaşmayı seçtiğiniz herkese açık bilgiler ve herkes bu bilgileri zaten görebilir.”

Halihazırda 2,89 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook hakkında daha önce de benzer iddialar çıkmıştı. Şirket, bu süreçte kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki haberleri yalanladı.

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Twitter kesintileri ile ilgili tüm gelişmelere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Facebook, WhatsApp ve Instagram’a Erişilemiyor
  • 1,5 Milyar Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Satışa Çıkarıldı
  • Facebook’un Alan Adı, Kısa Süreliğine Satılığa Çıktı
  • Beyaz Saray’dan Yaşanan Dev Kesintiler Hakkında Flaş Açıklama
  • Facebook’ta Krizin Neden Sona Ermediği Belli Oldu: Çalışanlar Ofise Dahi Giremiyor
  • Instagram, WhatsApp ve Facebook’taki Sorun Şimdi de Twitter’a Sıçradı

Tüm haberlerden anında haberdar olmak için sizleri;

  • Webtekno Telegram
  • Webtekno Discord

kanallarımıza bekleriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı