AsgardiaUzay

Uzay Ülkesi Asgardia için İlk Adım Atıldı

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atıldı.  Asgardia ilk uydusu Asgardia-1 yörüngeye fırlatıldı. Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday gösterilen Asgardia-1 dünyanın yörüngesine fırlatılmasıyla projenin ciddiyeti bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Asgardia uzay ülkesi

Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemlerde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çevresinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık 100.000 insanın dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Bu kapsamda vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye.  Asgardia’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre en çok başvuru 31.853 ile Çin’den yapıldı.

çin-asgardia-başvurusu

2. sırada ise en çok Türkiye’den başvuru yapıldı. Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak için en çok başvuru yapanlar arasında Türkiye ikinci oldu. İstanbul ise 10.000’den fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu.  Türkiye’de en fazla başvuru yapan kentler sıralamasında İstanbul’u 3.564 başvuruyla Ankara ve 2.863 başvuruyla İzmir üçüncü olarak  takip etti.  İstanbul’da başvuru yapanlar arasında % 77 ‘ lik bir oranın erkek olduğu ve bu oranın % 85 inin de ingilizce konuşabildiği bilgisi verildi.

asgardia

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasıyla öngören uzay ülkesi Asgardia meteor , uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumaya çalışacak. İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenerek isimlendirilen ülke , resmi internet sayfasındaki bilgilere göre , ” Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız , özgür bir ortam ” teklifi sunacak. Uluslararası statüde nüfusu 100.000 nüfusu geçtiği için artık resmen bir devlet olarak kabul edilen Asgardia yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi şu anda 174.616 nüfusu var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı