TeknolojiUzay

Asgardia Projesi

Asgardia Projesi, dünyanın ilk uzay ulusu olma hedefi ile kurulmuş bir topluluktur. Daha doğrusu projeye dahil olanlar sonrasında bir grup demek yanlış olur çünkü şu anda yaklaşık 1 milyon insan Asgardia için bekliyor. Kimine göre tamamen uydurma bir proje olup yalanlarla insanları kandırıp uzaya gitme hayali kurduruyor, kimine göre de tamamen gerçek bir proje ve dünyanın ilk uzay ulusu olma özelliğini taşıyor. Bu durum artık o kadar ilerledi ki Asgardia için vatandaşlık başvuruları bile başladı. Asıl ilginç olan kısım şu ki Türkiye’den başvuranların sayısı yaklaşık olarak 50.000 civarında.

asgardia nüfusu

Resimde gösterilen rakamlar vatandaşlık seçimlerinden yaklaşık 5-6 ay öncesine dayanmaktadır. Dünya yörüngesinde kurulacak olan Asgardia Krallığı için çok ciddi adımlar atılıyor. Hatta vatandaşlık başvuruları tamamlandıktan sonra Asgardia Kurucusu olan Igor Ashurbeyli tüm vatandaşlara Asgardia vatandaşı olduğuna dair bir belge hazırladı. Tüm vatandaşların aynı Türkiye Cumhuriyetinde olduğu gibi vatandaşlık numaraları da bulunuyor. Bu kimlik numaralarıyla web sayfasına giriş yapabiliyor ve diğer vatandaşlarla iletişime geçebiliyorlar. Igor Ashurbeyli 2017 Ocak ayında vatandaşları için bir video paylaştı;

Çıkan dedikodulara aldırmayan Igor Ashurbeyli vatandaşların sayısının 100.000 rakamına ulaşmasının ardından birleşmiş milletlere ulus başvurusu yapacağını da belirtti. Uzayda dünyadaki gibi savaşların kavgaların olmayacağı barış ve huzur dolu bir ulus olacağını vadeden Igor Ashurbeyli toplanan fonlarla Asgardia için ilk uyduyu Amerika’nın Virginia bölgesinde bulunan fırlatma rampasından uzaya gönderdi.

Asgardia-1 Uydusu

Anayasası bile hazır olan bu uzay ulusunda birleşmiş milletlerin sunduğu bir şart da böylece uygulanmış oldu. Uluslararası uzay istasyonuna gönderilmek üzere fırlatılan Orbital ATK Cygnus isimli uzay aracının içinde bulunan Asgardia-1 uydusu ISS’ye vardıktan sonra dünyanın yörüngesine oturtularak yerini alacak ve görevine başlayacak.

Teknolojinin inanılmaz derecede hızlı bir şekilde geliştiği çağımızda görünen o ki Asgardia Projesi yalan değil. Belki 4-5 sene içerisinde değil ama 2050 yılına kadar proje tamamlanmış ve insanlar dünyanın yörüngesinde bir yaşama başlamış olacaklar diye düşünüyoruz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı