Uzay

Astronomlar Kara Deliği Gösterecekler

Kara Delik Nedir?

Kara Delik uzay zamanda anlayamadığımız şartlarda ortaya çıkan ve tüm fizik yasalarına karşı gelen bir uzay cismidir. Genellikle büyük yıldızların patlamasıyla oluşan kara delikler, insanlık için hala gizemini koruyor. Zaman algımızın ötesinde bir cisim olan kara deliğin yapısını matematik ve fizik bilgimizle biraz kavrayabilmiş olsak da içerisinde ne olduğunu hala bilen yok. Bildiğimiz kadarı ile kara delik o kadar ağır ki uzayı büküyor ve zamanı etkiliyor. Yakınında olan cisimler çekim alanından etkileniyor ve kara deliğe doğru çekiliyor. Adı gibi kara olan bu deliği nasıl görüyoruz ? Uzay zaten siyah, kara delik de siyah olunca onu fark etmek çıplak gözle imkansız oluyor. Fakat bilim ve teknoloji sayesinde keşfedilen ışınlar ile artık kara delikleri de görebiliyoruz. Uzaktan bakıldığında her ne kadar zararsız ve durgun bir oluşum gibi görünse de kara delikler birer uzay canavarları diyebiliriz. Yakınlarına gelen her şeyi kendilerine doğru çekip bilinmeze sürüklüyorlar. Asteroidler (Boş uzayda sürüklenen kaya parçaları) Aylar, Gezegenler hatta yıldızlar bile kara deliğin çekimine yakalandıkları anda yapacakları hiçbir şey yoktur. Çekime yakalandıkları anda yok olmaya mahkum olurlar.

kara delik nedir nasıl oluşur
 

Kara Deliğin olay ufku denilen her şeyin bittiği veya her şeyin başladığı bir noktası vardır. Bunu daha net anlayabilmeniz için bir küveti örnek verelim. İçi su dolu bir küveti boşaltırken su girdap şeklinde delikten aşağı doğru çekilir. Kara deliğin çekimine yakalanan bir cisim de aynı şekilde o girdaba yakalanarak olay ufkuna kadar çekilir. Küvette suyun gittiği yere baktığınızda da içeriyi göremezsiniz karanlıktır fakat suyun nereye gittiğini bilirsiniz. Fakat kara deliklerde cismin nereye gittiği bilinmiyor. Olay ufkuna çekilmiş asteroidler,gezegenler ve yıldızların hepsi maddenin plazma haline dönüşmüş şeklinde orada bulunurlar. Haliyle olay ufkunun sıcaklığı milyonlarca derece olduğu tahmin ediliyor. Olay ufkundan geçen bir nesne için çeşitli teoriler var. Bir teoriye göre evrenin farklı bir noktasına ışınlanırlar. Farklı bir teoriye göre paralel bir evrende beyaz delikten dışarı püskürtülürler. Beyaz delik dediğimiz cisim henüz kanıtlanmış olmasa da bilim adamlar böyle bir cismin de olması gerektiğini öngörüyorlar.

Bilim İnsanları 10 Nisan’da Samanyolu Galaksisinin Merkezindeki Kara Deliği Gösterecekler

10 nisanda samanyolu kara deliği gözlemlenecek
 

Yıllardır yapılan araştırmalarda Samanyolu galaksisinin de merkezinde bir kara delik olduğu ispatlandı. Ay dünyanın etrafında döner,dünya da güneşin. Peki güneş neyin etrafında döner? Güneş sabit midir ? Tabi ki değildir. Güneş de samanyolu galaksisinin etrafında döner. Peki her şey neden dönüyor. ” Her şey nasıl hareket halinde , gezegenleri, ayları, yıldızları hareket ettirecek güç ne? ” Bu soruyu soran bilim adamları cevabı galaksimizin merkezinde buldular. Koca bir kara delik tüm galaksimizi hareket ettiriyor. Hayata hem can veren hem de can alan bir yapıyı 10 nisanda herkes görebilecek. Çıplak gözle göremediğimiz bu uzay canavarını artık canlı yayında, dünyanın her yerinden, her televizyon kanalında görebileceğiz. Dünya Bilim tarihinde çok büyük bir gelişme olarak nitelendirilen bu kara deliği 10 nisan günü siz de internetten ve televizyondan görebileceksiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı