Teknoloji

Barkod Okuyucu

Barkod okuyucu teknolojisi çıktı çıkalı insanların iş yükü ciddi oranda azaldı. Eskiden insanlar tüm ürünleri tek tek saymak zorunda kalıyorlardı. 1950’li yıllarda barkod yaygınlaşmaya başlayınca artık tüm dünyada Barkod Okuyucusu satılmaya başlandı. İlk barkod ile satılan ürün bir sakızdı. Şimdi düşününce bize gerçekten çok basit bir teknoloji gibi geliyor tabi ama biz alıştık. O zamanların teknolojisinde bu çığır açan teknoloji sayesinde depo sorumluları , toptancılar ve daha birçok firma büyük bir yükten kurtuldu.

barkod ve barkod okuyucusu

Barkod Okuyucusu sektöründe şu anda sektörün liderleri arasında yer alan Karatel Bilişim onlarca farklı ürün seçeneği ile 10 yıllık tecrübesiyle sizlere hizmet vermeye devam ediyor. Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz çizgilerin her biri bir veri içeriyor. Yani her çizginin bir anlamı var. Barkod olarak adlandırılan bu küçük etiketlerin üzerine çizilmiş çizgileri okuyabilen , içlerine işlenmiş verileri anlayabilen aygıtlar geliştirildi. Bu aygıtlara da ” Barkod Okuyucusu “ denildi.  Lazer teknolojisini bu verileri okumak için kullanan bilim insanları artık çok kolay bir şekilde çok küçük parçaların çizgilerin içerisine veri ekleyebiliyorlardı. Aslında bu fikir 1940’lı yıllarda mors alfabesinden esinlenerek geliştirildi. Uzun kısa kısa uzun şeklinde haberleşme mekanizmasını geliştirerek çizgiler şeklinde bir Barkod oluşturdular.

BARKOD OKUYUCULAR NERELERDE KULLANILIYOR ?

barkod dünyasındayız

Artık öyle bir çağa girdik ki kargo şirketleri kolilerin üzerine barkod eklediler , bilgisayar satan fimalar nano çiplerin içerisine barkod eklediler. En büyüğünden en küçüğüne kadar artık barkod her yerde.  Barkodların tüm dünyada yayılmasıyla beraber tüm elektronik ürün satan firmalar Barkod Yazıcı , barkod okuyucu gibi birçok ürün sipariş vermeye başladı. Sadece elektronik mağazalarda satış değil artık online barkod sistemi de başladı. Artık cep telefonunuzun kamerasıyla barkodu okutup uçak bileti alabilir , online sipariş verebilir hatta Starbucks’tan kahve bile içebilirsiniz.

online barkod okuma

Neticede teknoloji hayal edemeyeceğimiz bir hızda büyüyor ve artık bu büyüme bizim kontrolümüzde değil. İnsanların yararına sandığımız bu teknolojiler önümüzdeki 50 yıl içerisinde çok farklı boyutlara gelecek ama iş işten geçmiş olacak.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı