Bilim Haberleri

Beyin Bilgisayar Bağlantısı (B.B.B)

Beyin bilgisayar bağlantısı gerçek oluyor. Bu konuya başlamadan önce yaratılışla ilgili birkaç şeye değinmek istiyorum. İnsanoğlu sırlarla dolu bir kara kutu. Binlerce yıldır geliştirilen tıp yöntemleri hala hastalıkların çoğuna kesin bir çözüm sunamıyor. Fakat her hastalığın bir çözümü var bunu biliyoruz. Kainatın yaratılışında her şey kendisinin karşıtıyla beraber yaratılmıştır. Sıcak – Soğuk, Siyah – Beyaz, Gece – Gündüz, Ağır – Hafif , Ölüm – Doğum gibi yüzlerce örnek verebileceğimiz bu kainatın sisteminde hastalığın da karşıtı şifadır sıhhattir.

her şeyin alternatifi vardır

Günümüzde bilim haberleri bu konuyu sık sık ele almaya başladı. Aslında her şeyin sırrı bilimsel olarak beyinde. Beyinin sırrı çözüldüğü zaman tam kapasitesi %100 oranla anlaşılabildiği zaman hastalık denen şey hayatımızdan silinecek. Böyle bir kelimenin telafuzu bile ilerleyen yüzyıllarda olmayabilir. Teknoloji hızla gelişirken bilim de yerinde saymıyor. Son yıllarda bilim insanları, teknolojik gelişmelerle beraber ileri düzey denemelere başladı. Matrix filminde olduğu gibi insan beynini bir bilgisayara bağlama fikrini hayata geçirmeye başladılar. Bu projenin öncüsü ise yine bizi şaşırtmayacak bir isim. Uzay, otomobil ve enerji sektörünün devleri arasında yer alan Elon Musk bu konuya da el atmış. En son kurduğu Neoralink isimli şirkette dünyanın en iyi beyin cerrahları çalışıyor.

Beyin Bilgisayar Bağlantısı Nasıl Yapılıyor ?

Matrix filmini izleyenler bilir bunu ama biz bu makalede tekrar belirtelim. Filmde insanların kafasının arka kısmına beyin bilgisayar bağlantısı için bir delik açılmıştır. Kalın bir kablo filmdeki insanların kafasına takılıyor. Kablonun ince kısmı insanların kafasına yerleştiriliyor diğer ucu ise bilgisayara bağlanıyor. Bu sistemle bilgisayarda 2 dakikada bir programı nasıl yüklüyorsanız, aynı şekilde 2 dakikada yüklediğiniz programı biliyor hale geliyorsunuz. Teorik olarak bu mümkün. Hayatında hiç uçak kullanmamış birisine beyin bilgisayar bağlantısı başarılı bir şekilde yapılabilirse ve insan beyni bu bağlantıyı kabul edip öğrenme kabiliyetini bilgisayara odaklayabilirse, sadece 1 dakikada yüklenen bir program ile bırakın uçağı uzay gemisi sürmeyi bile öğrenebilirsiniz.

beyin bilgisayar bağlantısı

Şimdi bu makaleyi okurken çok ütopik hayallere kapılıyorsunuz değil mi ? Bazılarınız da böyle bir şeyin mümkün olamayacağını düşünüyor olabilir. Fakat teknolojik icat olarak, düşünebildiğimiz her şey belki şimdi değil ama ileride bir gün gerçek olacak.

Tabi realite denen bir şey var. Bir insanın kafasına o büyüklükte bir yuvarlak açmak şu anda neredeyse imkansız. Bu yüzden Elon Musk ve ekibi mükemmel bir cihaz geliştirmişler. Bu cihaz bilgisayar sayesinde beyne bir iğne inceliğinde iletken teller dikiyor. Her insanın beyin yapısı farklı ve sabit de değil. Beyin içi sürekli hareket halinde. İşte bu cihaz bunu tespit ediyor ve en uygun noktalara iletken telleri dikiyor.

Bilimsel Olarak Beyin Bilgisayar Bağlantısı

Beynimiz sinyallerle haberleşir. Her saniye milyarlarca beyin hücresi kendi aralarında gönderdikleri sinyallerle yaşamımızı belirlerler. Duygularımız, düşüncelerimiz, hayallerimiz ve vücudumuzun kontrolü her şey beyinin içindedir. Bilim insanları beynin içine nano çip yerleştirerek bu sinyalleri çekiyor ve bir aktarıcı ile bunu bir bilgisayara kolaylıkla gönderebiliyor. Bu sayede kablosuz olarak sadece düşünerek mouse, klavye kullanmadan bilgisayarda istediğinizi yapabilir hale geliyorsunuz. Bu anlatılanlar gerçek denekler üzerinde denenmiş kanıtlanmış ve başarılı olmuş.

kablosuz beyin bilgisayar bağlantısı

Teknoloji bizi tahmin edemeyeceğimiz yerlere götürüyor. Bu yüzden buna alternatif çözümleri şimdiden üretmeye çalışıyoruz.Tüm dünyadaki bilim insanlarının ortak görüşü olan yapay zekaya karşı bir önlem alınmalı. Buna önlem olarak da kendi beynimizi koz olarak kullanacağız. Yapay zeka tüm dünyayı hakimiyeti altına almadan, biz beyin bilgisayar bağlantısını çözüp,  hükmüne başlamadan bu şekilde son verebileceğiz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı