GenelTeknoloji

Dünyanın En Gelişmiş 8 Robotu

Teknoloji dünyasın gün geçtikçe inanılmaz yerlere ulaşıyor. Gelişmiş robot teknolojileri de bizi hayrete düşürmeye devam ediyor. Bu makalemizde sizlere en mükemmel tasarıma ve özelliklere sahip olan 8 robotu tanıtacağız.

8 Numara – Alman Robotu – Festo BionicKangaroo

robot kangaroo

Alman firması olan Festo’nun yaptığı BionicKangaroo 40 cm yukarı ve 80 cm ileriye zıplayabiliyor.  Bir Kangurunun anatomik yapısı incelenip , aynı şekilde uygulayan mühendisler harcanan enerjiyi geri kazanmak konusunda da oldukça başarılı sonuçlar elde etmiş.

7- Festo SmartBird – EmotionButterflies

festo-smartbird-he-ryerde-b

Smartbird martılardan ilham alınarak tasarlanmış , kendi başına uçabilen ve konabilen bir robot. Sadece 450 gr ağırlığında ve 1.96 metre kanat genişliğine sahip. Festo firmasının bir diğer ürünü ise EmotionButterflies isimli kelebek robotlar.
emotion butterflies heryerdebilim

Festo’nun robot kelebekleri gerçeklerinden farksız. Robot kelebekler sadece 32 gram ağırlığında ve birbirlerine değmeden uçabiliyorlar.

6- MIT – Cheetah

mit-cita

Mit’in Cheetah yani Çita olarak isimlendirdiği robotu serbestçe koşu yapabiliyor , ve yüksek engelleri rahatlıkla aşabiliyor. Yapılan testlerde 45 cm yüksekliğindeki engelleri zıplayarak aşabildiği ve saatte 50 km hıza ulaşabildiği gözlemlenmiş.

5- Agility Robotics – Cassie

agility-robotics-cassie

Agility Robotics firması tarafından tasarlanan Cassie , arama ve kurtarma , afet ve acil durumlarda kullanılacak veya alışveriş sepetlerimizi bizim için kapımıza kadar taşıyabilecek.  Askeri alanda ise üst kısmına istenilen silah , sensör tarzı mühimmatların monte edilebileceği söyleniyor.

4- Honda Asimo

her-yerde-bilim-asimo

Hepimizin adını duyduğumuz Robot Asimo türünün ilk prototipidir. 1986 yılında üretilen Asimo , insanlara yardımcı olmak amacıyla üretildi.  Halen geliştirilmeye devam ediliyor.

3- Boston Dynamics – Spot

boston-dynamics-spot

Google’ın sahibi olduğu Boston Dynamics firmasının geliştirdiği dört ayaklı robot , her türlü arazide yürüyebildiği gibi atılan tekmelere rağmen dengesini kaybetmiyor. Yapılış amacının zorlu arazilerde yük taşımak olduğu belirtiliyor. Yine aynı firmanın bir diğer robotu ise Spotmini

boston-dynamics-spotmini

Spotmini , Spot’tan daha küçük ve daha hafif olmasının yanısıra üzerinde bir adet kola da sahip. Bu kol sayesinde insanların farklı ihtiyaçlarını giderebiliyor. Örneğin mutfakta yıkanması gereken bir tabağı alıp bulaşık makinasına yerleştirebiliyor. Veya mutfakta atılması gereken çöpleri sizin yerinize çöp tenekesine atıp çöpleri boşaltabiliyor.  Yere tıkılması durumunda ( ters dönmesi durumunda ) üzerindeki kola sayesinde yerden destek alarak kalkıp normale dönebiliyor. Dört ayağı ile dik merdivenleri tırmanıp evin içerisinde mobil halde gezebiliyor.

2- Boston Dynamics – Atlas

robot-atlas-her-yerde-bilim

Atlas yine Boston Dynamics firmasının ürünü. Özellikleri arasında en çok beğenilenlerinden birisi karda yürürken bile bir insan gibi dengesini koruyabilmesi. Robot Atlas için denge konusunda titizlikle çalışılmış ki yerdeki ağır bir koliyi gayet dengeli bir şekilde kaldırarak masanın üzerine koyabiliyor. Atlasın arkadan aldığı bir sopa darbesiyle yere düşmesinden sonra tekrar ayağa kalkması kendisinin en önemli özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Artık günümüzde bu robot seri üretime geçerse Depo elemanı olarak Robot Atlas kullanılabilir. Atlas , kolileri araçtan indirip kapıları rahatlıkla açıp rafa yerleştirebilir.

1- Boston Dynamics – Handle
robot-handle-heryerdebilim

Handle gerçekten sıradışı bir robot. Tekerlekleri sayesinde ani hızlanma ve frenleme yapabiliyor. Rahatça merdiven inip çıkabiliyor. Karlı ve engebeli bir arazide seri bir şekilde yol alabiliyor. Hatta kendi etrafında dönmek gibi artistik hareketler de yapabiliyor. Ayrıca 1.2 metre yükseğe de zıplayabiliyor. Robot atlas gibi Handle da yerdeki kolileri dengeli bir şekilde indirip kaldırabiliyor , yük taşıyabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı