Uzay

Evrendeki En Korkunç Şey – Kuasar

Kuasar uzayda görebileceğiniz en büyük ve en korkunç şeydir. Uzay hayal bile edemeyeceğimiz kadar büyüktür. Bazı insanlar koca dünya dese de dünyayı uzay ile kıyasladığınız zaman bir kum tanesinin milyarda birinden bile küçük kalıyoruz.

Peki Nedir Bu Kuasar ?

Uzaydaki korkunç canavarlar olan kara delik kavramından bahsetmiştik.  Özetle kara delik büyük yıldızların patlaması sonucu devasa patlama sonrasında yıldız çekirdeğinin içine çökerek uzayı delmesidir diyebiliriz.  Bilinen kara deliklerin en büyüğü uzayda 50-100 tane yıldızın birleşimi kadar bir alanı kaplar. Fakat kuasar galaksi büyüklüğündedir ve çekim kuvvetleri hesaplanamayacak kadar yüksektir.

gözlemlenen kuasar

Kara Delik ile Kuasar Arasındaki Farklar Nedir?

  • Kara delikler küçüktür neredeyse görülmezler fakat kuasarları görmemeniz imkansızdır.
  • Kara delikler gezegen, güneş ve asteroidleri içine çeker etkisi uzaya göre küçüktür fakat kuasar galaksileri yutarak beslenir. Eğer en yakın galaksi olan Andromeda galaksisi bir kuasar olsaydı çok kısa bir süre içinde samanyolu galaksisi diye bir yer kalmazdı.
  • Kuasarlar koca galaksileri yuttukları için çekim kuvvetleri muazzamdır. Teoriye göre bir kara deliğin etrafında çekim gücünden kurtularak 1 tur atabilseniz ve dünyaya tekrar dönseniz 100 ila 1000 yıl geçer. Fakat kuasarların etkisi yine teorik olarak milyon kat daha fazladır.
  • Kara delikler her galakside vardır ve nasıl oluştuğu kanıtlanmıştır. Kuasarlar ise evrenin ilk zamanlarında oluştuğu ön görülüyor.

Kuasarların İçerisinde Ne var?

Ne kara deliklerin ne de kuasarların içinde ne olduğu hala bilinmiyor. Evren sayılamayacak kadar kara delik olabilir fakat keşfedilmiş iki milyondan fazla kuasar bulunuyor. Evrenin en uç noktalarında olan bu kuasarlar bazı bilim adamlarına göre evrenin genişlemesinin sırrı. Sadece kara delik ve kuasarlar değil bir de beyaz delik diye bir kavram mevcut.  Bir teoriye göre kara delik ve kuasarın içine çekilen bir cisim beyaz delikten dışarıya fırlatılır. Bu şekilde uzay sürekli genişlemeye devam eder.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı