Bilim HaberleriUzay

Evrenin Yok Oluş Teorileri

EVREN NASIL YOK OLACAK TEORİLERİ

Hayatınızda hiç, her şeyin sonu olduğunu düşündünüz mü? Neticede hiçbir şey sonsuz değildir. Havasız bir balona hava verildiği zaman balon şişmeye başlar. Şişer, şişer en son belirli bir büyüklüğe geldikten sonra daha fazla dayanamaz ve patlar. Yemek yeriz yemekler biter, içeriz içecekler biter, yaşarız ömür biter. Her şeyin bittiği gibi evrenimizin de ömrü biter. Evren de bir balon gibi şişmeye devam ediyor ve belirli bir süre sonra (İnsan Yaşamına göre milyonlarca hatta belki de milyarlarca yıl sonra) her şeyin bittiği gibi evrenimizin de ömrü bitecek. Her şey mutlaka biter. Bu bilinen bir kanundur. İşte bu makalede evrenin yok oluş teorilerini tek bir makalede toparlamaya çalıştım.

Büyük Donma

büyük donma teorisi
Büyük Donma Teorisi

Tarihe dönüp baktığınızda eski insanlar dünyayı evrenin merkezi olarak görüyorlardı. Onların o zamanki düşünce yapısına göre her şey dünyanın etrafında dönüyordu, güneş bile. İşin garip tarafı evrende bizim güneş sistemimiz haricinde başka gezegen ve başka yıldızlar yok sanıyorlardı. 1920’li yıllara kadar bu düşünce yapısı değişmedi. Ta ki Edwin Hubble teleskopunu göklere dikene kadar. Hubble öyle bir keşif yaptı ki evren hakkında hiçbir şey bilmediğimizi fark ettik. Evren sadece bizim güneş sistemimizden ibaret değildi hatta bizim galaksimizden de ibaret değildi evren sürekli genişliyordu. Büyük patlama sonrasında tüm evrene yayılan yıldızlar ve gezegenler hala yayılmaya devam ediyor. Fiziksel olarak bir cisim yere düştüğünde bir patlama etkisi uygulayarak etrafa dağılır. Evren de tek bir noktadan patlayarak 14 milyardır etrafa yayılmaya devam ediyor. Biz bir bardağı yere düşürdüğümüzde cam parçalarının etrafa dağılmasını saniyeler içerisinde görürüz fakat evren bizim algımızın ötesinde bir zaman yapısına sahiptir ve ne kadar hızlı genişlediği ölçülememektedir.

Bu anlattıklarımızın Büyük donma ile ne alakası var? Artık evrenimizin nasıl oluştuğunu açıkladığımıza göre nasıl yok olacağı teorisine de gelebiliriz. Evren genişlediği için gezegenler ve yıldızlar arası mesafe her geçen yıl daha da uzaklaşıyor. Dünya her geçen yıl güneşe biraz daha uzaklaşıyor. Bizim zaman algımıza göre tarif edemeyeceğimiz gelecek zaman diliminde artık dünya güneşten uzaklaşacak ve küresel soğuma yaşanacak. Dünyanın sonu bu şekilde olabilir ama konumuz dünya değil . Biz büyük resme odaklanalım. Dünya güneşten uzaklaşacak ve güneş sistemleri de birbirinden uzaklaşacak. Hatta galaksiler bile birbirinden uzaklaşacak. Yıldızlar evrendeki yegane enerji kaynakları olduğu için tüm yaşayan canlılar bu teoriye göre enerjisizlikten ve soğuktan yok olacaklar. Büyük Donma Teorisine göre her şey büyük patlamanın etkisiyle muazzam sıcaklıklarda doğdu ve muazzam soğuklukta donarak yok olacak.

Büyük Çöküş

büyük çöküş teorisi
Büyük Çöküş Teorisi

Bu teorinin kaynağı devasa kuasarlar ve kara delikler. Kara delik hakkında bilginiz yoksa kara delikler nedir adlı makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat kuasar kavramı pek kişinin duymadığı bilimsel bir kavramdır. Kara delikler genel anlamda küçük alanlara hükmediyor. Asteroid, Uydu, Gezegen ve Yıldızlarla beslenen kara delikler aslında kuasarlara göre pek de korkutucu değil. Kuasar küçük işlerle uğraşmayan devasa galaksi canavarlarıdır. Galaksileri yutarak beslenen bu hayal edemeyeceğiniz büyüklükteki dev  uzay noktaları uzaydaki en korkunç yerler arasındadır. Kara deliklerin içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz gibi kuasarların içinde de ne olduğunu bilemiyoruz. Fakat şunu biliyoruz ki bir kara deliğin çekim alanına giren bir cisim yok olmaya mahkumdur. Kara delikler büyük kütleli yıldızların kendi içerisine çökmesiyle oluşan uzay noktalarıdır. Bir sofra örtüsü düşünün. Sofra örtüsünün üzerine onun kaldıramayacağı ağırlıkta bir cisim koyarsanız delinir ve düşer. Bu teoriye göre her şey bu mantıkta yok olacak. Evren genişlediği gibi kütlesi de her geçen gün artıyor. Büyük Çöküş teorisi evrenin ilerleyen zamanlarında sofra örtüsünün ağırlığı kaldıramayıp yırtıldığı ve çöktüğü gibi yırtılıp kendi içine çökerek yok olacağını söylüyor.

Beyaz Deliklerle Yeniden Doğuş

beyaz delik
Beyaz Delik

Kara deliği duyduk da beyaz delik de neymiş? Beyaz delikler henüz varlığı bile ispatlanamayan, kanıtlanmamış teorik uzay bölgeleridir. Beyaz delikler kara deliklerin aksine uzaydaki cisimleri yutmazlar tam tersine dışarıya ışık hızını aşan anlam veremediğimiz bir hızda cisim saçarlar. ” Tarih tekerrür eder ” diye bir laf vardır duymuşsunuzdur. İşte bu teorinin aslı buna dayanıyor. İnternette bilim haberleri takip ediyorsanız beyaz delik yapısını da duymuş olabilirsiniz. Aslında Bu bir yok oluş teorisi değil de yok olduktan sonra tekrar doğacağız bu şekilde doğacağız teorisidir. Bilim insanlarının pek önemsemediği ve günümüzdeki insanların da pek bilmediği bu teoriyi de yazımıza ekleyerek böyle bir inanışın da olduğunu sizlerle paylaşarak makalemizi sonlandıralım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı