Bilim Haberleri

G Kuvveti (Yerçekim Kuvveti) nedir?

G ForgeG Kuvveti nedir yerçekim kuvveti nedir gibi sorulara çok basit bir cevap olarak lunaparklarda hız trenlerinde yukarıdan aşağı inerken hissettiğiniz histir diyebiliriz. Dünya uzaydan bir yumurta gibi görünür ama biz her yeri düz olarak algılarız. Çünkü dünyanın her noktasında hakimiyetini sürdüren yerçekimi kuvveti yani G kuvveti bizi hep yere çeker. Bayır çıkarız, yokuş ineriz ama bizi her zaman aşağı çeker. Bir nesneyi havaya atarsınız kendiliğinden aşağı düşer işte bu yerçekimi kanunudur. Tabi bu basit anlatımı ile herkesin anlayabileceği kısa bir özetti.Ya detaylar diyenler için makalemize devam ediyoruz.

g kuvvetini tanıyalım

G Kuvvetini Nerelerde Hissederiz?

1G kuvveti en temel G kuvvetidir. Yani bizi ve her şeyi yeryüzünde tutan kuvvettir bu. Bilim insanlarının kabul ettiği standart değer de budur. Yani günlük hayatımızda biz G kuvvetini hissetmeyiz. Ama bahsettiğimiz örneklerde olduğu gibi veya bir arabayla yüksek hız yaptığınızda G kuvvetini hissedebilirsiniz. Örneğin Formula pilotlarının yarışlarda, virajlarda 5G kuvvetine ulaştığı zamanlar bile olur. Bunu da standart G kuvvetinin 5 katı olarak düşünebilirsiniz. G kuvvetini trafikte ani fren yapıldığında da rahatlıkla hissedebilirsiniz.

75 Kg birisi 5 G kuvvetine maruz kaldığında kendisini 75×5 = 375 kg olarak hisseder. Ya da tam tersi 0 G kuvvetinde ağırlığınızı hissetmezsiniz. Bu 0 G kuvveti sadece uzayda ve astronotları yetiştirmek için geliştirilmiş özel alanlarda bulunur. Bu yüzden astronotlar uzayda uzun süre kaldıklarında 0 G kuvvetine alıştıkları için dünyaya döndüklerinde kasları zayıflamış olduğu için yürümekte bile zorlanırlar.

Bu G Kuvveti Nasıl Hesaplanır?

yerçekimi nedir

Şimdi gelelim G kuvvetinin hesaplanmasına. Çok hızlı bir araçta düz bir yolda olduğunuzu varsayalım. Maximum Hız / Süre / 9,81 m/s²= hissedilen G kuvvetidir. Bu formüldeki 9,81 m/s² yerçekimi sabitidir. Bu sabit Newton tarafından bulunmuştur. Çok enteresan bir fizik kanunudur ki bu ifade şunu açıklar. Havanın olmadığı bir ortamda 100kg ağırlığında bir cisim ile bir kuş tüyünü aynı anda yüksek bir yerden aşağı bıraksanız ikisi de saniyede 9,81m hızla aşağı düşerek aynı anda yere düşecektir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı