Uzay

Gerçek Kara Delik Görüntülendi

İLK KEZ GERÇEK KARA DELİK GÖRÜNTÜLENDİ

Bilim insanlarının haftalardır kritik açıklama, dünyayı sarsacak bilim tarihinde çığır açacak diye belirttikleri şey bir kara deliğin fotoğrafı çıktı. Sadece bir fotoğrafı çığır açacak büyük gelişme diye duyuran sosyal medya bu olayı biraz abartıyor. Düne kadar gördüğümüz, duyduğumuz kara delik resimleri, videoları ve teorileri sadece bir tahmindi. Olması gerekiyor deniliyordu fakat bir kanıt sunulamıyordu. 10 nisan günü yapılan canlı yayında sadece bu kanıt sunulmuş olundu. Samanyolu galaksisinin değil M87 galaksisinin merkezinde bulunan 100 bin ışık yılı çapındaki kara delik dünyanın farklı yerlerindeki  teleskoplarla eş zamanlı olarak yapılan çalışmayla yayınlandı.

kara delik görüntülendi

Elde edilen veriler dünya tarihinde bir ilk olabilir fakat günlük yaşantımızı değiştirecek, çığır açacak veya uzay – zaman ile ilgili olan algımızı değiştirecek türden değildi. Sadece kara deliğin fotoğrafı, çapı ve saat yönünde dönen dönüş açısı gözlemlenebildi. Sosyal medya her zaman insanları kendine çekmek için elinden geleni yapıyor. Yalan yanlış veya abartılı başlıklarla kendi makalelerini okutmak istiyor. Yapılan bu çalışma, araştırma kolay veya hafife alınır cinsten bir araştırma değildir. Bunu her kes her zaman başaramaz. Bu projede çalışan astronomlar hangi şartlar altında bu kadar veriyi birleştirerek nasıl bu fotoğrafı çektiler, ne kadar zor şartlar altında çalıştılar bilemeyiz. Fakat kolay olmadığını söyleyebiliriz.

teleskop
 

Canlı yayında yapılan açıklamalar İngilizce ve Almancaya çevrildi fakat Türkçe çevirisini sadece Barış Özcan canlı yayında bizlere duyurdu. Canlı yayını Youtube kanalı üzerinden paylaşan Barış Özcan, açıklamaları Türkçeye çevirerek bizi aydınlattı. Kendisine buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gerçek şu ki evrende birçok kara delik var. Hatta Samanyolu galaksisinin merkezinde de var. Fakat insanlığın kara delikler hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olması için belki yüzyıllar belki bin yıllar gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı