BilimBilim Haberleri

İnsan Beyninin Özellikleri

Beyin vücudun en önemli merkezidir. Beyin duyular aracılığı ile algıları yönetir. Bu algılara göre vücuda sinyal gönderir ve kas hareketlerini sağlar. Böylelikle vücutta hareket sağlanmış olur. İnsan tüm canlılardan farklı bir beyin işleyişine sahiptir. Diğer tüm canlı türlerinden üstün bir şekilde yaratılan beynimiz yaklaşık 1.4 kg ağırlığına sahip bir organdır.

insan-beyni

Beynin ağırlığı insan vücudunun yaklaşık %2 ‘ si ağırlığındadır. Beyin işlevsellik ve gelişmişlik açısından en önemli organdır. İçerisinde mükemmel bir hücre yönetimi bulunur. Bu öylesine inanılmaz bir durumdur ki sadece 1.5 kg ağırlığında olan küçük gözüken beynimiz içerisinde 85 milyar sinir hücresi bulunur. Bu sinir hücreleri de birbirlerine trilyonlara ulaşan sinir bağları ile bağlıdır ve sürekli iletişim halindedirler.

Beyin Hücreleri

İnsan beyni ön arka ve orta beyin olarak 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerin arasında bağlar bulunur. Bu bağlar aracılığı ile kontrol sağlanır. 3 bölümünde farklı görevleri vardır. Ön beyin vücutta yeme , içme , uyuma gibi tüm ihtiyaçları karşılamaya yarayan bölümdür.Hayati işlevler bu bölümün sorumluluğundadır.

Ön Beyin ( Ön Lob )

Orta beyin ön ve arka beyin arasında bir bağ görevi görür. İşitmeyi ve görmeyi sağlayan kısım burasıdır. Refleks hareketleri de bu bölüm aracılığıyla yönetilir. Arka beyin ise nefes alıp verme , kan basıncını sağlama gibi diğer önemli yaşamsal fonksiyonları sağlar.  Bunların dışında beyin sağ ve sol beyin olarak ikiye ayrılır.

Sağ ve Sol Beyin

Beynin iki bölüme ayrılması farklı görevleri olduğunu gösterir. Sol beyin ( sol lob )matematiksel ve mantıksal alanda çalışırken sağ beyin ( sağ lob ) ise sözel gücü temsil eder. Örneğin avukatlar , sanatçılar sağ beynini daha sık kullanırken , doktorlar , matematik ve fizikle uğraşan insanların ise sol beynini daha sık kullandığı gözlemlenmiştir. Bilim dünyasında uzmanlar arasında bu konuda fikir ayrılığı da yaşanmaktadır. Kimi doktorlar insanların ya sağ ya da sol beynini kullandığını iddia ederken kimi doktorlar ise insanların beyninin iki kısmını da kullandıklarını iddia etmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı