Uzay

İnsanlardaki Uzay Merakı

İnsanlardaki uzay merakı binlerce yıldır hep var. Neden sürekli uzayı merak ediyoruz? Neden uzay sektörüne yatırım yapılıyor ? Uzay sektörüne yapılan yatırımlar insanlığa ne katabilir ? Aslında tüm bu soruların cevabı insanlık tarihinde kainatın yaratıldığı anda gizli. Birçok bilim insanının çeşitli kanıtlar sunduğu büyük patlama teorisine inanıyoruz. Bu fikrin üzerine kurduğumuz fizik yasaları, bize uzayı merak ettiriyor. Hatta bazılarımız sadece bu dünyada yaşam olup olmadığı konusunda bile çelişkide.

İnsanlardaki Uzay Merakının Temeli

Aslında bunun temeli içimizdeki keşif duygusu olarak tanımlanabilir. İnsan olarak bilgiye açız, sürekli yeni şeyler öğrenmek istiyor ve sürekli keşfetmek istiyoruz. Bu bizim doğamızda var. Elon Musk bu konu hakkında ” Neyi Bilmediğiniz Hakkında Hiçbir Fikriniz Yok” diyerek güzel bir ifade ile bu konuya açıklık getirmiştir.

Uzay nedir, biz neredeyiz, neden varız, sadece biz mi varız gibi soruları soran insanoğu gözünü yukarıdaki karanlığa çevirdi. İlk başlarda evren diye bir kavramın varlığından bile haberimiz yoktu. Sadece yaşadığımız yer olan dünya ve görebildiğimiz gezegenler eski insanların evreniydi. Dünya evrenin merkezi sanılıyordu. Eski insanlara göre güneş ve diğer gezegenler dünyanın etrafında dönüyordu. Daha sonra dünyanın da uzaydaki diğer gezegenler gibi sadece küçük bir noktadan ibaret olduğu anlaşıldı. Yapılan araştırmalar, araçlar hep içimizdeki keşif duygusundan geliyor. Bunları hep merak ettiğimiz için başarabiliyoruz.

uzay-merakı

Kainatın yaratılışında her şeyin bir zıttı var. Dolayısıyla bu teoriye göre her hastalığın da bir tedavisi var. Fakat henüz mevcut teknolojimiz ile birçok hastalığa çare bulamıyoruz. Birçok açıklayamadığımız hastalıklar bile var. Element tablosunda bulunan elementler haricinde ,henüz bizim bilmediğimiz, keşfetmediğimiz, belki de birçok şeyin çözümü olacak elementler var.  Dünyada cevaplarını bulamadığımız şeyler için cevabı hep uzayda biryerde arıyoruz.

İnsanlardaki uzay merakı belki de yaratılışımızla alakalıdır. Bir düşünün. İnsan hep daha fazlasını ister, Borcu olan borçsuz olmayı ister, arabası olan daha iyi araba ister, evi olan daha iyi ev ister, parası ve gücü olan ise hep daha fazla ve daha fazla güç ister. Belki de aradığımız her şeyin cevabı dünyadadır biz cevabı ayaklarımızın altında aramaktansa uzaklarda arıyoruzdur…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı