Uzay

İnsanoğlunun Uzay Mazisi

Uzay çağı her geçen gün daha da yaklaşıyor. Daha düne kadar sadece bakmakla yetindiğimiz evren hakkında her gün yeni yeni şeyler keşfediyoruz. Tabi ki bunların hepsi bilim ve teknoloji sayesinde gerçekleşiyor. İnsanlığın uzay ile ilgili gelişmelerine bakacak olursak, Yuri Gagarin’in ilk uzaya çıkan insan olması, Neil Armstrong’un ilk aya ayak basan insan olması, daha sonra gelişen teknolojiyle ilk defa bir gezegene gezegen yüzeyinde hareket edebilen bir uzay aracı gönderilmesi çok hayret verici. Şimdi sizden şunu rica ediyoruz. Bir anlığına gözlerinizi kapatın ve düşünün. Dünyada yer çekimi denen bir kuvvet vardır. Zıplarsanız tekrardan yere düşersiniz. Bir cismi havaya atarsanız o cisim tekrar yere düşer. Bilim ve teknoloji o kadar gelişti ki tonlarca ağırlıkta uzay gemilerini bu yer çekimine meydan okuyarak dünyadan çıkarıp başka bir gezegene başarılı bir şekilde indirebilir seviyeye geldi.

yuri gagarin uzay
yuri gagarin uzay

Tabi bunların hepsi para ile oluyor. Dünyada insanlar açlıkla boğuşurken, Afrika’daki insanlar açlıktan ölürken, bazı zihniyetler uzaya para mı yatırılır önce insanlığı doyurun diye düşünüyor. Şu bir gerçektir ki her düşünce bir eylemi tetikler. Bugün sadece insanlar doysun diye yaşansaydı, bilime ve teknolojiye önem verilmeseydi ilkel insanlar gibi yaşar ve ölürdük. Bugün gelişen TIP sayesinde insanlara ilaçlar üretiliyor. Kimya sayesinde bu bileşenlerin dengesi hesaplanabiliyor. Matematik sayesinde diye başlamayı düşünmüyorum bile çünkü hayatımızın her anında matematik var. Fizik sayesinde evrenin yasalarını, yaşadığımız yeri keşfediyoruz. Yine fizik sayesinde keşfedilen birçok şey sayesinde teknolojimiz gelişiyor. Bilgisayarlar, Arabalar ve uçaklar üretiliyor. Bununla da kalmıyor gelişen teknolojiyle mevcut teknolojimizin gelişme hızı da artıyor. Bilgisayar icat edilmeden önce teknolojini gelişme hızı seneye oranla dünyada % 25 iken bilgisayar ve internetle birlikte bu oran % 400 lere kadar çıkıyor. Bilgiye erişimin sınırsız olduğu bir dünyada uzay çağı çok yakın.

teknoloji-bilgisayar
teknoloji-bilgisayar

Şimdi aklınıza bile getirmediğiniz o uzay gemileri, minimal uzay araçları, uzay tatilleri, gezegenler arası gezi turları belki de çok komik geliyor. Fakat bunlar gerçek ve önümüzdeki 100 yıl içerisinde 3. dünya savaşı çıkmazsa gerçekleşecek. Savaş her zaman teknolojinin gelişmesini yavaşlatmış ve insanoğlunu olduğu yerde saymaya mahkum etmiştir. Savaş olmadığı sürece insanlık teknolojiyi her geçen gün daha da geliştirecek ve uzay çağına en kısa sürede geçecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı