Nano Teknoloji HaberleriTeknoloji

İnternet Dolandırıcılarına En Fazla Para Kaptıran Ülkeler

Türkiye’de vatandaşların korkulu rüyalarının başında internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıklar geliyor. Dolandırıcılar, internet üzerinden türlü türlü yöntemlere başvurarak insanları dolandırıyor, yılların birikimlerini saniyeler içerisinde çalıyorlar. Ancak bu durumun yalnızca Türkiye’ye özel olmadığı anlaşıldı. Yapılan bir araştırmaya göre ABD’den Çin’e kadar hemen her ülkede internet üzerinden dolandırıcılık olayları yaşanıyor.

SocialCatfish isimli şirket tarafından yapılan araştırmaya göre internet üzerinden yapılan dolandırıcılık yapılan ülkelerin başında, ABD geliyor. Hatta 2017-2019 yılları arasında ABD’liler, dolandırıcılara 7,6 milyar dolar kaptırdılar. Yalnızca 2020 yılında ise eşi benzeri görülmemiş bir olay yaşandı.

ABD sadece geçen yıl internet dolandırıcılığına 4,2 milyar dolar kaptırdı

Araştırmaya göre COVID-19 döneminde patlama yapan internet üzerinden dolandırıcılık olayları, 4,2 milyar dolara mal oldu. Araştırma, dolandırıcılık olaylarının gelişmiş ülkelerde de çok fazla olduğunu gözler önüne seriyor. Socialcatfish tarafından yapılan araştırmaya göre başı çeken ABD’yi takip eden ülkeler Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve Çin olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde en çok internet dolandırıcılığı olayları, işte bu ülkelerde yaşanıyor.

Dolandırıcılar, en çok Facebook’u tercih ediyor

SocialCatfish’in araştırmasına göre dolandırıcılar en çok, Facebook üzerinden insanları hedef alıyorlar. Dünyanın en büyük sosyal medya platformunun Facebook olduğunu düşündüğümüzde, bu durum pek de şaşırtıcı değil. Facebook’u takip eden diğer mecralara baktığımızda Google Hangouts, Instagram, WhatsApp, Plenty of Fish, Match.com, OurTime, Zoosk, Words With Friends ve Tinder‘ı görüyoruz. Dolandırıcıların kullandıkları mecralar arasında flört uygulamalarının olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı