Teknoloji

Işık Hızı

Bilinen evrendeki en hızlı şeş uzaydaki ışık. Işık 1 saniyede dünyanın etrafında 7 kez dönebilecek kadar hızlıdır. Uzaydaki milyonlarca yıl uzaktan bize ulaşırken aynı anda evrenin geçmişini de aydınlatıyor. Işık saniyede 300.000 kilometre hızla hareket eder. Onun hızı şu anki bilim ve teknolojiyle nihai sınırdır. Hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemez. İnsanoğlunun şu ana kadar geliştirdiği en hızlı araç saatte 50.000 kilometre hızla giden New Horizons ( Yeni Ufuklar) uzay aracıdır. Peki günün birinde uzay filmlerindeki gibi ışık hızında giden araçlar geliştirebilecek miyiz ? Ona ne dokunabilir ne de hissedebilirsiniz. Uçsuz bucaksız darbelerin soyut miktarı , tüm varoluşun kalbinde varoluşun oranı ve tüm evrenin en temel bileşeni. Onun adı ışık hızı .

ışık hızı

Işık Hızı

Gezegenimiz dünyada hız her zaman önemlidir. Ama ışık hızının padişah olduğu evrende en hızlı insanlar , araçlar ve teknolojiler ancak emekleyebiliyor. Ona hızlı demek onu küçük görmek olur. Işığın hızı hayatın hızıyla ilişki içerisinde. Dünyamızın tam da gözlemlediğimiz gibi işlemesini sağlıyor. İnsan olarak ışık sayesinde olan bir şeyi o an olduğu gibi görebiliyoruz. Ampul yandığında anında onu görebiliyorsunuz , etrafınızda olan her şey anında oluyor. Örneğin şimşek çaktığı an onu derhal görebilirsiniz ama gök gürültüsünü daha sonra duyarsınız. Şüphesiz ki şu an geliştirdiğimiz teknolojiler içerisinde ışık hızı tek hedefimiz. Hep onun kadar hızlı olmak için çaba harcanıyor. Ancak evren kadar büyük bir yer söz konusu olduğunda ışık hızının da limitleri var.

Apollo hızı

Apollo uzay aracı uzaya fırlatılırken saatte 25.000 km hızla yükseliyordu. Bu kadar yavaş olan bir hız bile insanlara inanılmaz hızlı gelmesi gariptir. Ancak astronotlar 380.000 km uzaklıktaki ay yüzeyine indiğinde çok yavaş gittiklerini söylemişlerdir. Neal Armstrong aya ilk ayak bastığı an insanlar telsizden ” Hey Neal bu nasıl bir duygu ” diye sorduklarında soru ile Neal Armstrong’un cevabı arasında bir kaç saniye geçmişti. Aslında bu birkaç saniye Neal’ın cevabı düşünmesinden kaynaklanmıyordu. Gecikmenin sebebi telsiz frekanslarının aydan dünyaya gitmesi 1.3 saniye sürüyordu ve dünyadan aya cevabın gelmesi de yine 1.3 saniye sürüyordu. Bu cevabın kesintisiz olarak ulaşması 2.6 saniye ediyor.

Zaman gecikmesi

Işığın dünyadan aya ulaşması için gereken 1.3 saniye süre diğer gök cisimlerini düşündüğümüzde yalnızca bir kum tanesi. Örneğin güneşten gelen ışığın dünyaya ulaşması 8 dakikadan uzun sürüyor. Yeni güneş şu an yok olsa etkisini 8 dakika hissetmeyiz. Aslında gök yüzüne baktığımızda geçmişe bakarız. Çünkü gördüğümüz yıldızlar bize ışık yılları uzaklığındadır. Yani bize gelen ışık 3 yıl önceki yada 100 yıl önceki hali olabilir. Işığın bir yılda katettiği 10 trilyon kilometreye 1 ışık yılı denir. Işık hızı şimdilik nihai sınır olarak kabul edilebilir ama aslında öyle değildir. Big Bang yani büyük patlama gerçekleştiği anda evren ışık hızından milyonlarca kat daha hızlı bir şekilde oluştu. Dünyada yapılan hiçbir deneyde hiçbir patlamayla ışık hızına ulaşılamamıştır. Fakat büyük patlama ışık hızından daha hızlı hız kavramlarının olduğunun bir kanıtıdır. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı