Bilim Haberleri

Başarılı Işınlanma Deneyi

Philadelphia Işınlanma Deneyi

28 mart 1943 tarihinde yapıldığı iddia edilen deneyin amacı , Amerika birleşik devletlerinde deniz kuvvetlerinde kendi donanma gemilerini , düşman radarları tarafından tespit edilemez hale getirerek üstünlük sağlamaktı. Bu deneyler ve sonuçlar kamuoyuna hiçbir zaman resmi olarak açıklanmamıştır. Anca deneyde yer alan kişilerin raporları ele geçirilerek bir takım bilgiler elde edilmiştir. 28 mart 1943 tarihinde Amerika’da Einstein’in birleşik alanlar kuramını esas alarak bir takım ışınlanma deneyleri yaptığı iddia edilmiştir. Philadelphia deneyi olarak bilinen ve askeri gizlilik içinde yürütülen bu deneyde 104 mürettebat içeren “USS Eldridge” adlı gemi , tanıkların iddialarına göre , Philadelphia denizinde yeşil bir sisin içine gömülerek yok oldu. Yok olmasından kısa bir süre sonra 640 km ötede bulunan  Norfolk Deniz Üssü civarlarında belirdi.

Philadelphia Işınlanma Deneyi

Deneyle ilgili medyada ciddi araştırmalar 1980’de deneyi anlatan bir filme izin verildikten sonra başladı. Daha öncelerde kamuoyuna göre sadece saçma bir söylentiydi. Deneyle ilgili kuşkular günümüzde halen devam etmektedir. Deneyin resmi adı Gökkuşağı projesiydi. Gökkuşağı projesi iddialara göre 2. dünya savaşı sırasında bir savaş gemisinin içinde gerçekleşti. Deneyin yeri Philadelphia deniz üssü olarak seçilmişti. Düşman radarlarına yakalanmadan istenilen yerde birden ortaya çıkması istenen bu sistemde özel bir mekanizma ve jenaratörle oluşturulan güçlü bir manyetik alanın , önce hedef gemiyi sarması sonra da ışınları ya da radar dalgalarını bükerek gemiyi görünmez sağlanması hedeflenmişti.

İddialara göre proje başarılı olmuştu. Gemi kaybolup tekrar geri gelmişti. Tanıklara göre geminin üzerinde gemiyi tamamen kaplayan üçgen şeklinde bir şimşek gemiyi yok etmiş aynı şekilde de geri getirmişti. Fakat gemi nereye gitmiş ve nereden geliyordu bu bilinmiyordu. Tanıkların açıklaması şu şekilde.

Yeşil sis ardından beliren gemide bir terslik olduğunu anladık ve hemen gemiye doğru koştuk. Önce mürettebatın çoğunun geminin yanından şarap kustuklarını gördük. Diğerleri ise geminin güvertesinde şaşkın şaşkın dolaşıyorlardı. Sanki hiçbirinin bilinci yerinde değildi.

İlgili ekipler gemiye gelerek mürettebatı kısa süre içerisinde uzaklaştırdılar ve yerlerine yeni bir mürettebat eklediler. 1-2 gün sonra yeni bir deneye daha karar verildi. Gemi istenilen radar görünmezliğine ulaşmıştı. Donanım değiştirildi. Bu sefer 28 Ekim 1943 tarihinde deney yine aynı gemide tekrarlandı.  Jenaratörler çalıştırılmaya başlatıldıkan sonra gemi hemen hemen görünmezlik seviyesine ulaşmıştı. Sadece burnu görünüyor ve arada belirli kısımları çizgi çizgi görünüyordu. Sonra su üzerinde sadece tekne boyunda bir çizgi kaldı. 1-2 dakika sonra mavi bir ışık parladı ve o çizgi de yok oldu. Birkaç dakika sonra millerce uzakta yeniden ortaya çıktı. Daha sonra bilinmeyen bir sebep ile yeniden kayboldu ve Philadelphia’da yeniden ortaya çıktı. Bu kez durum çok ciddiydi. Bütün mürettebatın başı beladaydı.Bazıları yok oldu ve bir daha dönmediler.

philadelphia felaketi

Bazıları ise en feci olanına kurban gitmişlerdi. Geminin eriyen ve tekrar katılaşan kısımlarının içerisinde 15 den fazla mürettebat vardı. Geminin içinde mahsur kalmışlardı. Bu imkansız görünen bir durumdu. Bazı denizcilerin ise yanmış cesetleri güvertede duruyordu. Denizcilierin birisi kurtuldu fakat eski haline dönemedi. Aklını tamamen yitirmişti. Aama yapacak hiçbirşey yoktu. Bazılarının psişik yetenekleri gelişmişti. Güvertede yok olup tekrar geri gelen mürettebatlar da vardı.

Philadelphia deneyinin yapılıp yapılmadığına daire net bulgular bulunmamaktadır. Fakat Einstein bu projeyi insanlığın geleceği için yok etmiştir. Bu proje o zamandan bu zamana kadar rafa kaldırılsa bile halen günümüzde bu projeye dair araştırmalar devam etmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı