Teknoloji

Işınlanma ( Moleküler Transportasyon )

Moleküler transportasyon. İsmi ne kadar da havalı değil mi? Adı olduğu gibi işlevi de son derece havalı. Bir nesneyi bir yerden başka bir yere yaşıma anlamına gelir. Sürekli bu adı mı kullanacağız derseniz tabi ki gerek yok. Kısaca halk dilinde adı Işınlanma olarak bilinir. Tarihe dönüp baktığımızda birçok yalan haberler,montaj videolar ve aslında var olmayan kanıtlar sunan ışınlanma içeriklerine rastlayabiliriz. Gerçekliği hala kanıtlanmamış Rainbow Project isimli deney ışınlanma teknolojisi hakkında aklımızda hep bir soru işareti bırakmıştı. O deney gerçekten yapıldı mı yoksa sadece haber olsun diye yapılmış bir kandırmaca mıydı orasını hala bilemiyoruz. Fakat günümüzde kuantum teknolojisi ile geliştirilen cihazlar sayesinde bu gerçeğe dönüştü. Kuantum teorisi hala tam olarak anlaşılamasa da bir nesnenin bulunduğu yerden başka bir konuma saniyeler içerisinde taşınması işlemini mümkün olarak gösteriyor.

kuantum fiziği

Çin’li bilim adamları 1990’lı yıllarda ışınlanma kavramına hayal gözüyle bakıyordu. 2017 yılında ise dünyanın yörüngesinde bulunan 500 km uzaktaki bir uyduya fotonu ışınlamayı başardılar. Bana göre insan hayal edebildiği her şeyi yapabilen bir canlı. Çinli bilim insanları da bu tezi doğruluyorlar. Şimdilik sadece 500 km mesafeye bir foton ( ışık parçası ) ışınlayabiliyorsak önümüzdeki yıllarda bunu geliştirip bir cisim gönderebilir hatta zararsız bir yolunu bulduğumuz anda kendimizi de ışınlayabiliriz.   Sistemsel olarak son derece profesyonel çalışılmış bu ışınlama deneyinde Çinliler tüm dünyaya bilimin gücünü bir kez daha kanıtlamış oldular. Micidus uydusuna çok hassas bir foton alıcısı yerleştiren Çinliler dünyadan fotonu micidus uydusuna başarılı bir şekilde ışınladılar. Kuantum alanında teoriler ortalarda uçuşurken üretilen kuantum bilgisayarlar sonrasında şimdi de ışınlanma heyecanı tüm dünyayı sardı diyebiliriz.

IŞINLANMA NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Işınlanma bir nesnenin tüm atomlarının ayrılıp farklı bir konumda tekrar birleşmesi olayıdır. Günümüzde kavrayabildiğimiz en yüksek hız ışık hızıdır ki ışık sadece saniyede yaklaşık 300.000 km hızla hareket eder.

ışık hızı

İnsanlığın erişebildiği en yüksek hız ise saniyede 70 km hızla hareket eden bir uzay aracıdır. Işık hızının % 1 oranına yaklaşan cihazlar üretildi gibi söylentiler olsa da bunlar doğru değildir.  Fakat ışınlanma hızla alakalı bir olay değildir. Işınlanan bir cisim bir yerden kaybolur ve hedef noktada belirir. Evren kuantum ağ ile bizim gözümüzle göremediğimiz bir sistemle çevrilidir. Bu görünmeyen ağ keşfedildiğinde de zaman kavramı ortadan kaldırılarak istenilen mesafeye saniyeler içerisinde varılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı