Uzay

Jeff Bezos ile Uzaya Çıkacak Kişi 28 Milyon Dolar Ödedi

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde sahibi olduğu Blue Origin isimli havacılık ve uzay firması ile uzaya gideceğini açıklamıştı. Bezos’un yanında bir kişiyi daha götüreceği belirtilmiş, bu şanslı kişiyi belirlemek içinse bir açık arttırma yapılacağını duyurulmuştu.

Açık artırma bugün tamamlandı ve 28 milyon dolar ödeyen birisi, Jeff Bezos ile uzay yolculuğuna hak kazandı. Birkaç gün içinde evrak işleri tamamlandığında kazanan kişinin isminin açıklanacağı ve elde edilen gelirin tamamının Blue Origin’in STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) üzerine çalışan hayır kurumu olan Club for the Future’a bağışlanacağı açıklandı.

Açık artırmaya yoğun talep vardı:

5 Mayıs’ta başlayan kapalı zarf açık artırması iki hafta sonra sona ermiş, zarflar açılmıştı. Daha sonrasında ise açık artırma, geçtiğimiz cumartesi gününe kadar internet üzerinden “sessiz” olarak devam etmişti. Kapalı zarf açık artırmada insanlar, verdikleri fiyatı sesli bir şekilde söylemek yerine kapalı zarflara koyarak teklif veriyordu. İnternet üzerindeki sessiz açık artırmada ise internet üzerinden teklifler yapılmaktaydı.

7 Haziran’da Jeff Bezos, açık artırmayı kazanan kişi ile birlikte bizzat yolculuk edeceğini, yanlarında kardeşi Mark ve ismi açıklanmayan 4. bir ismin daha olacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra açık artırmada fiyatlar 4,8 milyon dolara kadar fırlamıştı.

Blue Origin 20 Temmuzda uzaya çıkıyor

20 Temmuz’da kardeşi, açık artırmanın kazananı ve ismi açıklanmayan bir kişi ile uzaya çıkacak olan Jeff Bezos, aynı zamanda Blue Origin’in ilk yolcularından birisi olacak. Geçtiğimiz yıllarda her ne kadar Blue Origin tarafından uzaya roketler gönderilmiş olsa da daha önce hiç insanlı bir fırlatma yapılmamıştı.

Blue Origin önümüzdeki yıllarda, müşterilerine turistik uçuşlar vadediyor. Bu uçuşlar, teknik olarak uzayın sınırı olarak kabul edilen Dünyadan yaklaşık 100.000 kilometre uzakta olan Kármán hattında yapılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı