Bilim

İlk Kafa Nakli Yapılacak

İmkansız denen gerçek oldu!

Bilim denilince aklınıza gelen birçok şey mümkün olabiliyor. İtalyan doktor Sergio Canavero sayesinde dünyada ilk kez bir kafa başka bir bedene nakledildi. Adını tıp tarihine altın harflerle yazdıracak olan Sergio Canavero ameliyatı Çin’de gerçekleştirdi.

kafa-nakli-gerceklesti

Bir deneme olarak  kadavradan kadavraya yapılan nakil işleminde operasyonu başarıyla tamamladı. Uzmanlarla beraber kopuk bir başı omurgayla,sinirlerle ve kan damarlarıyla yeniden bağladı. Operasyon 18 saat sürdü. Profesör yakın bir zamanda operasyonu canlı bir kişi üzerinde deneyeceğini açıkladı. Çin’de bulunan bir kişi operasyona gönüllü oldu. Profesör doktor Canavero yıllardır bu ameliyat üzerinde çalışıyordu. 2015 yılında kafa nakli için bir Rusya vatandaşı gönüllü olmuştu. 2 yıldır süren hazırlıklar son aşamaya geldiğinde ise hasta vazgeçmişti.

ilk-kafa-nakli

Ameliyat gündeme geldiğinden beri çok eleştirilen Profesör doktor Canavero geçtiğimiz aylarda bir sıçan ile fare arasında nakil işlemini denemişti. Nakil işleminin gerçekleştirildiği canlı 36 saat hayatta kalabilmişti. Geçtiğimiz yıl da bir maymuna kafa nakli yapıldı. İddiaya göre denek 20 saat hayatta kaldı. Bilim dünyası mevcut teknoloji ile ameliyatı imkansız görse de Canavero’yu yıldıramıyorlar.

Kafa Nakil işlemi nasıl yapılıyor ?

Teorik olarak nakil öncesi ölen kişinin bedeni ve nakil yapılacak kafa beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutuluyor. Sinirler,damarlar ve en önemlisi omurilik tam olarak yerleştirilince de operasyon tamamlanıyor. Hasta yaklaşık 1 aylık bir koma süreci sonrasında iyileşmeye başlıyor.

Kafa nakli yapılacak

Şu ana kadar canlı bir insanda denenmeyen bu operasyon bilim camiasında hatta tüm dünyada merakla bekleniyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı