Uzay

Kara Delikler

İçinde yaşadığımız evren inanılmaz derecede büyük ve farklı renklerdeki güzelliklerle dolu. Ama aynı zamanda bilinmez ve korkutucu. Durmaksızın yükselen karanlığın içerisinde yüz milyarlarca galaksinin olduğunu bilmek, insanın ne kadar küçük olduğunu hatırlaması için fazlasıyla yeterli.

galaksiler

Ama bunların yanında kadim evrenin derinliklerinde bilim insanlarının tüm teknolojileri kullanmasına rağmen göremediği bir şeyler var. Önlerine çıkan her şeyi içlerine çekip paramparça eden korkunç kara delikler var. Kara delikler, hiç bir gözlem aleti ile gözlenemeyen, ancak etrafında meydana getirdikleri değişiklikler nedeniyle tespit edilebilen uzay sahalarıdır. Bir kara deliğin en önemli özelliği gezegenleri ve yıldızları kendi içerisine çekip, inanılmaz derecede büyük bir baskıyla sıkıştırarak yok etmektir.

kara-delik

Gök bilimcileri yakın bir zamana kadar, uzayda önüne çıkabilecek her şeyi yutabilecek bir çekim gücünün varlığını hiç düşünmemişti. Ancak galaksilerin farklı köşelerinde oluşan tuhaf gözlemler ve birçok göz cisminin hiçbir sebep olmadan ortadan kaybolması, uzayın derinliklerinde dehşet verici çekim gücüne sahip bir şeyin olduğunu kanıtlıyordu.

Peki Bir Kara Delik Nasıl Oluşur ?

Bir hipoteze göre güneşten büyük dev bir yıldız şiddetli bir patlama geçirir. Yıldız , “süper nova” adı verilen bu patlama esnasında dış kısımlarını uzaya doğru atar ve çekirdek büyük bir baskıyla kendi içerisine doğru sıkışmaya başlar. Bir süre sonra yıldızın iç kısmı o kadar çok sıkışır ki maddelik özelliğini kaybeder. Eğer dünya bu oranla sıkıştırılsa idi insan avucuna sığacak kadar küçük olurdu. Dünyamızdan milyonlarca kat büyük olan yıldız birkaç metre karelik bir alana sıkıştığında çok yüksek bir yoğunluğa ulaşmış olur. Böylece bu yıldızın bir zamanlar onlarca gezegeni yörüngesinde tutan kütle çekim kuvveti artık ufacık bir noktada tek bir güç olarak toplandığı için yıldız her şeyi içine çekip yok eden bir kara deliğe dönüşür. Bu durumda kara delik önüne çıkan bütün gezegenleri,yıldızları ve kendisinden daha küçük olan diğer kara delikleri içine çekip yutmaya başlar.  Ayrıca kara deliğin kütle çekim kuvveti çok yüksek olduğu için zaman burada çok yavaş akar.

kara-delik-zamanı

Kara deliğin içerisine girildikten sonra çıkılması şu anki bilim ve teknolojimiz ile imkansız olan ” olay ufku ” denilen bir merkezi vardır. Bu bölgede öyle bir çekim kuvveti vardır ki saniyede 297.000 km hızla giden ışık bile bu çekim kuvvetinden kaçamaz. Kara delikler ışığı yuttukları için karanlıktır ve uzayda görünmezler. Bu yüzden adı kara delik olarak belirlenmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı