BilimBilim Haberleri

Kimsenin Bilmediği Bazı Korkunç Bilimsel Gerçekler

Herkes her şeyi bilemez, bu konuda hemen herkes hemfikirdir. Öte yandan bazen de insan, karşısındakinin ne bildiğini bilmeyebilir. Özellikle bilim insanlarının kendi alanlarında herkesin bildiği şeyleri sıradan vatandaşların da bildiğini düşünmelerine sıklıkla rastlarız.

Reddit’te yer alan bir başlıkta da kullanıcılar, kendi çalışma alanları için oldukça sıradan olan ancak herkesin bilemeyebileceği, ürkütücü ve zaman zaman da korkunç bilgileri paylaştı. Bunlardan bazıları diğerlerinden bir adım öne çıktı.

Şarbonlu mektuplar şimdi anlaşıldı

Şarbon toprakta sporlanma yaparak yüzlerce yıl boyunca barınabilir. Toprağa müdahale edildiğinde bu sporlar aktifleşip solunabilir.

Neyi kaybettiler neyi?

1958 yılında yaklaşık 3,5 tonluk bir bomba Georgia kıyılarında kayboldu ve asla bulunamadı.

Yok be ne acıması

Bazı anestezi çeşitleri acıya karşı uyuşukluk hissi yaratmaz, acı çektiğinizi unutturur.

Baki kalan bir hoş seda

Beyin dalgası kayıtlarına göre insanların en son kaybettiği yetisi işitme duyusudur.

Galactus, sen misin?

Büyük Çekici (Great Attractor) adı verilen ve Samanyolu’na 150-250 milyon ışık yılı mesafede bulunan yerçekimi anomalisi, Samanyolu’nu da kendisine çekmektedir. Kendi galaksimizle aynı düzlemde olması nedeniyle bu anomaliyi gözlemleyemediğimiz için ne olduğuna dair bir fikrimiz de yok.

Portakal suyuna hücum

İskorbüt hastalığının korkutucu olduğunu duymuşuzdur. Hastalığı korkutucu yapanın ne olduğu ise pek bilinmez. Bu hastalık C vitamini eksikliğinde olur. C vitamininin yetmediği durumlarda, vücudumuzdaki yara dokuları yeniden emilerek bedenimize karıştırılır. Buna iç organlarımızdan geçirdiğimiz ameliyatlardan kalan izler de dahil.

Yüzüklerin Efendisi gerçek değilmiş

Lava düşerseniz Gollum gibi erimezsiniz. Lavın üzerinde yanar ve buharlaşır vaziyette kalırsınız. Çok hızlı öleceğinizi ise söylemeye gerek yok.

Dümdüz naaş yakılmaz

Krematoryumlarda, belli yağ oranının üstünde yağa sahip olan insanlar, yangın çıkarmasınlar diye özel olarak düşük sıcaklıklarda pişirilerek yakılır.

Kullanıyoruz ama hayırlısı

Genel anestezinin nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemektedir.

İyi en azından kontrol etmişler

ABD, atom bombaları üzerine çalışmaya başladığında, bombaların yaratacağı nükleer reaksiyonun atmosferi yakıp yok edip etmeyeceğini bilmiyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı