Nano Teknoloji HaberleriTeknoloji

Linkedin’in Kabusu Olan Hackerdan Açıklama Geldi

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, dünyanın en büyük profesyonel yaşam odaklı sosyal medya platformu Linkedin’in 700 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin çalındığından bahsetmiştik. Verileri çalan hacker, bunları bir hack platformu üzerinden satışa çıkarmıştı. İşte şimdi, bu hackerın konuyla ilgili yaptığı bazı açıklamalar gün yüzüne çıktı. Az sonra okuyacaklarınız, internet dünyasındaki varlığınızı sorgulatacak türden.

Edinilen bilgilere göre Linkedin’deki 700 milyondan fazla kullanıcının verisini çalan hacker, kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiriyor. Bilgisayar korsanının nerede yaşadığı ve kim olduğu gibi bilgiler ise bilinmiyor. Hacker, Linkedin kullanıcılarının verilerini yalnızca “eğlence olsun diye” çaldığını söylüyor. Üstelik bu verileri 5.000’er dolardan sattı.

Tom Liner, verileri satın alan kişilere “mutlu müşteriler” lakabını taktı

Linkedin hırsızı tarafından yapılan açıklamalara göre çalınan veriler, birden çok kişiye satıldı. Bu satışlardan memnun olduğunu belirten bilgisayar korsanı, 700 milyon kullanıcının verisini satın alan kişiler için “mutlu müşteriler” diyor. Müşterilerinin bu verilerle ne yapacağına dair bir açıklamada bulunmayan hacker, çalınan verilerin kötü amaçlı bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyor olabileceğini söylüyor. Ancak bu durum, Liner’ın pek de umurunda değil. Zira hacker, geçimini bu sayede sağlıyor.

Bu arada, Tom Liner’ın tek saldırısı, Linkedin değil. Aynı bilgisayar korsanı, Facebook‘ta yaşanan bazı büyük veri sızıntılarının da baş aktörüymüş. Bu denli büyük veritabanını nasıl oluşturduğunu da anlatan hacker, Facebook’ta öğrenip kullandığı teknikleri Linkedin’de de yaptığını belirtiyor. Kendisine çok güvenen hacker, BBC’ye verdiği demeçte kendisini kimsenin bulamayacağını söyleyerek, görüşmeyi “iyi eğlenceler” sözüyle sonlandırdı…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı