BilimBilim Haberleri

Madenin Plazma Hali Nedir ?

Maddenin Plazma Hali Nedir ve Günümüzde Nerelerde Kullanılır ?

Evren sırlarla dolu bir yerdir. Sadece dünyada yapabildiğimiz keşiflerde bugüne kadar maddenin üç hali var sanıyorduk. Maddenin katı, sıvı ve gaz hali vardır diye bilinirken maddenin plazma hali olduğunu da öğrendik.

Plazma Nedir?

Plazma bir maddenin yüksek sıcaklıkta ısıtılmasıyla elde edilen maddenin gaz halinden sonraki ulaştığı aşamadır. Katı bir cisme sıcaklık uygulandığında cisim önce sıvıya dönüşür. Daha fazla sıcaklık uygulandığında cisim gaz haline geçer ve çevreye yayılır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir buz parçasını ısıttığınız zaman suya dönüşür. Daha da ısıtırsanız buharlaşır ve gaz haline dönüşür. Şimdiye kadar bize hep bu üç aşamadan bahsedildi. Fakat günümüzde gazların da ısıtılarak plazma haline geçtiği gözlemlendi.

Peki gaz ile plazmanın arasında ne fark var? Onu sormadan önce kim bulmuş bu plazmayı? Kim koymuş plazma adını? 1879 yılında çok eski bir yöntem olan crooks tüpü yöntemiyle plazmayı bulan kişi Sir William Crookes , yaşadığı zaman diliminde başarılı bir fizikçiydi. Fakat plazma ismini o vermemiştir. Plazmaya bu ismi veren kişi Irving Langmuir dir.

Maddenin Plazma Hali

Hem fizikte hem de kimyada plazma iyonize olmuş gaz olarak adlandırılır. Hala fen bilimleri dersinde maddenin 3 hali vardır diye öğretilse de yakın gelecekte bu kabul görecek ve maddenin plazma hali de evrensel olarak kabul edilecek. Bunun üzerine bilimsel çalışmalar yapılıp nice buluşlar yapılacak. İnsanoğlunun yapısı ne yazık ki hep aynı. İnsan kendi çıkarlarına ters düşen şeyi ne pahasına olursa olsun reddediyor. Belki de plazma bilim dünyasına bakış açımızı tamamiyle değiştirecek. Belki de asırlardır aradığımız Karanlık Maddeyi bulmamıza bizi bir adım daha yaklaştıracak. Bunu denemeden, üzerinde çalışmadan bilemeyiz ama teknoloji ve dünya buna izin vermeli. Savaşlar olmadan insanlar günümüzdeki şartlarda gelişmeye devam ettiği sürece plazma halinin ilan edilmesi en geç 15 sene sürecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı