Bilim

Mariana Çukuru Derinliklerinde Ne Var?

Burası dünyanın en derin noktası. Burası okyanusun en derin yeri dünyanın kalbi. Burası Pasifik okyanusunun Guam adası yakınlarında bulunan Mariana çukuru. Yüzyıllardır dünyamızı keşfeden kaşifler bu noktayı yakın bir tarihte keşfedebildiler. Çünkü burası okyanusun dibindeki bir çukur. Önce okyanusu, sonra okyanusun içindeki çukuru keşfetmelisiniz ki daha da derinleri bulabilseniz.

mariana çukuru nerede

Mariana Çukuru ne kadar derin ?

Mariana çukuru ilk kez 19. yüzyılda keşfedildi. Bu dönemde okyanusta derinlikleri ölçmek için bir ip ve onun ucuna bağlanmış 1-2 kiloluk bir yük kullanılırmış. Teknoloji ancak bundan ibaretmiş. Kaşifler okyanuslara açılır, derinliğini ölçmek istediklere yere bu yükü bırakırlarmış. İpi aşağıya sallandırarak mesafeyi ölçerlermiş. Günümüzde ise bu teknolojiyi suyun dibine ses dalgaları göndererek yapabiliyoruz. Ses yere gidiyor ve yerden sekerek geri geliyor. Bu sayede derinlik ölçülebiliyor. Zamanında 5 kilometre olarak ölçülen Mariana Çukuru bugünkü doğru ölçüm sistemi sayesinde 10.994 metre olarak ölçülmüştür. Bu ölçüm sonrasında dünyanın en derin yeri olarak tüm bilim kitaplarına kazınmıştır. En derinlerde basınç o kadar yüksek ki dünya yüzeyinin ortalama 1000 katı. Bu çukura inen insanlar en dibe ayak basamadılar çünkü basınçtan onları koruyan su altı gemileri bile bu basınca zor dayanmıştı. İnsanlık tarihinin en büyük rekoru ise bu çukurun 10.800 metre sınırına gelinebilmesidir.

Peki Mariana Çukurunda Hangi Canlılar Yaşıyor?

Kapak fotoğrafında gösterdiğimiz gibi korkunç deniz canlıları var mı yok mu kesin bilmemekle beraber net birşey söylenemiyor. Bu derinlikte yaşayan canlılar tamamen dünyadan izole ve ışıksız bir ortamda yaşıyorlar. Bu çukur o kadar derin ki saniyede yaklaşık 300.000 km hızla giden ışık bile buralara ulaşamıyor. Tamamen zifiri karanlık altında yapılan teknolojik kamera çekimleriyle ancak şu veriler elde edilebilmiş. Çukurun derinliğini ve içerisinde yaşayan canlı formlarının ne kadar derinde olduğunu şu bilgileri vererek açıklayalım;

mariana-cukuru-haritası

Mariana çukunun üzerine bir gemi ile geldiğinizde ilk suya atladığınız 300 metre serbest dalış ve scuba dalışı mesafesidir.  1000 metre sınırını aşıp aşağı inmeye devam ederseniz köpek balıklarının son görülebildiği noktaya ulaşırsınız. Burası o kadar derindir ki dünyanın en uzun binasını (828 metre) ters çevirip buraya batırsanız daha sadece derinliğin 10’da birine bile denk gelmiyor.  Daha da aşağılarda balinalar görülebiliyor ve 2.250 metreye kadar balinaları görmeye devam edebiliyorsunuz. 3000 metre derinliğe indiğinizde ise öyle bir sınıra geliyorsunuz ki dünyanın basınca en dayanıklı balıklarından olan cuvier gagalı balinaları ancak bu sınıra kadar dalabiliyorlar. Daha derine onlar bile inemiyorlar.  500 metre daha aşağı inildiğinde pasifik ahtapotlarının en son dalabildiği noktaya gelirsiniz. 700 metre gibi derinliğe geldiğinizde dumbo ahtopları görülebiliyor. 8145’de en son kamera ile görüntülenebilen su canlıları görülüyor fakat türlerini belirleyemiyorlar çünkü basınç o kadar artıyor ki netlik bozulmaya başlıyor ve bu derinlikten sonra artık kameralar basınca dayanamıyor.

Ay’ı keşfedebiliyoruz, Mars’ı, güneşi ve hatta uzak galaksileri bile artık teleskoplar yardımıyla keşfedebiliyoruz. Hep merakımız dünya dışı. Kim bilir belki günün birinde uzay meraklısı değil de dünya meraklısı bir firma kurulur da uzayı değil dünyamızı gözler önüne serer. Çünkü daha okyanusun % 80’lik kısmında bile ne tür canlılar yaşıyor bilmiyoruz…

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı