Uzay

Mars’ta Yaşam Var mı?

Mars ve Yaşam Teorileri

Mars’ta yaşam teorilerinden önce kainatın yaratılışını ele alalım. Kainat yaratıldığından bu yana 13.4 milyar geçti. Bu süre içerisinde dünyanın oluşumu ise sadece 4.5 milyar yıllık. Peki koca kainat yaratılıyor sadece Dünya’da yaşam olma olasılığı sizce yüzde kaç? İnsan olarak hep merak ederiz, hep sorgularız. Evrende tek miyiz yoksa bizim gibi bilinçli gelişmiş veya gelişmemiş yaşam formları var mı diye. Bu konu hakkında bilim insanları çeşitli görüşler ortaya atmışlardır.

uzayda yaşam

4.5 Milyar yıllık dünyanın sadece 2-3 milyon yıllık insan tarihini biliyoruz. Bu bildiklerimiz ise sadece dünya tarihi. Dünya sadece güneş sistemimizdeki küçük bir gezegendir. Bizim güneşimiz gibi daha milyonlarcası sadece bizim galaksimizde bulunmaktadır. Bunun yanında da milyonlarca galaksi gözlemlenmiştir. Bu kadar büyük evrende sadece kendi tarihimizi bilirken nasıl olur da bizden başka koca evrende yaşayan canlı yok deriz. Cosmos belgeselinde de dedikleri gibi Uzay devasa ucu bucağı sonu olmayan bir okyanus. Siz sadece kendi baktığınız yerde gemi göremiyorsanız nasıl olur da koca okyanusta 1 tane bile gemi yok diyebilirsiniz ? Yaşamı milyonlarca, milyarlarca ışık yılı uzakta aramaya gerek yok. Bize en yakın gezegen olan Mars, güneş sistemimizdeki yaşama en elverişli olan gezegendir. Mars’ta yaşam fikri son yüzyılda onlarca kere denendi test edildi ve hayata geçirildi.

marsta yaşam

Mars’ta Yaşam Var mı ?

En çok merak edilen sorulardan biri olan Mars’ta yaşam var mı sorusunu cevaplayabilmek için son 30 yılda birçok uzay ajansı çalışmalar yürütmeye başladı. Hatta bazıları defalarca Mars’a uzay aracı göndererek keşifte bulunmak istedi.Bu girişimlerin birçoğu başarısız olsa da sonunda Mars gezegenine bir uzay aracı göndermeyi başardılar. Peki atmosferi çok zayıf, neredeyse tamamen karbondiositten oluşan bu gezegende bir insan yaşayabilir mi? Dünya’dan 153.000.000 km uzakta yer çekiminin dünyaya göre daha az olduğu, güneş ışınlarının direk vücudunuza temas edebileceği bir gezegende yaşamak. Kulağa çılgınca gelse de Mars’a gidebilmek, orada ölebilmek için bile can atan binlerce insan mevcut. Genellikle kuru toprak ve buz parçalarından oluşan gezegende şu ana kadar bir canlı yaşamına rastlanmadı.

Mars’ta Yaşam Teorileri Çoğalıyor

mars kolonisi

Karbondiosit dönüştürüp oksijen üretenler mi dersiniz yoksa Mars’ın ortasına insan kolonisi kurmayı hedefleyenler mi dersiniz yoksa tüm insanlığı alternatif gezegen olarak Mars’a taşıyıp orada yaşatmayı planlayan çılgınları mı? Hepsi dünyada mevcut. Mars denildiğinde şu anda akla 2 firma geliyor. SpaceX firmasının kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk hayatını Mars’ta yaşam fikrine adamış.

Hayatının amacını gerçekleştirmek için de dünyada en çok beğenilen elektrikli araçların arasında yer alan Tesla marka arabaları üretmeye başlamış. Bu arabaları şarj edebilmek için gerekli olan iyon pilleri üreten en büyük fabrikayı da kurmakta geç kalmamış tabi. Tüm bu yatırımların, Harcamaların,ıstırapların ucunda tabi ki SpaceX’e fon sağlayıp Mars’ta yaşam fikrini hayata geçirmek.

Bu yeteri kadar çılgın gelmedi mi peki ya Mars One firmasına ne dersiniz. Dünyadan Mars’a gitmek isteyen 7 gönüllüyü seçip geri dönüşü olmamak üzere oraya göndermeyi planladılar. Mars’ta yaşam için ilk etapta 7 kişi gidecek sonra 4-5 yıl sonra bir 7 kişi daha gidecek. 4. seferden sonra artık gidecek kişi sayısı çoğalacak ve Mars’ta bir koloni kurulacak. Ne yazık ki yeterli fon bulamamalarından ve bir takım siyasi sorunlardan kaynaklı olarak proje uzun bir süre askıya alındı.

Bu yapılanların hepsi belki bir hayal, veya yapılması çok uzun yıllar sürecek ama şu bir gerçek ki;

” İNSANOĞLUNUN TEKNOLOJİK OLARAK HAYAL EDEBİLDİĞİ HER ŞEY GÜNÜN BİRİNDE GERÇEK OLACAKTIR”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı