Teknoloji

OPEN AI’ın Tasarladığı Yeni Yapay Zeka GPT-3 Korkutuyor !!!

Geçtiğimiz günlerde OPEN AI Yeni Yapay Zekasının Beta sürümünü yayına aldı

Elon Musk önderliğinde kurulan ve Yapay Zeka geliştiren Open AI isimli şirket , geçtiğimiz haftalarda GPT-3 adını verdikleri beta sürümünü yayına aldı. Fakat bu bildiğimiz yapay zeka türlerinden değil. GPT-3 Gerçekten de öğrenebilen, konuşabilen, şiir yazabilen, yazarları taklit edebilen ve hatta programlama yeteneğine sahip bir yapay zeka. İşin korkutucu boyutu da bu zaten. Artık günümüzde bir yapay zeka programlama yapabiliyor. Hem de çok kısa bir sürede.

Open AI Tarafından Yayınlanan GPT-3 Yapay Zeka Alanında Devrim Niteliği Taşıyor

Yapay zeka nedir? Öncelikle bunu tanımak gerek aslında.  Yüzlerce farklı platformda bunun tanımını farklı farklı görebilirsiniz fakat işin özeti yapay zeka, insanı taklit etme potansiyeline sahip bir yazılımdır. Bir yazılımın yapay zeka olarak kabul edilmesi için birçok test uygulanmaktadır. Bu testlerden en çok tercih edileni ise İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing ‘den ismini alan Turing Testidir.

Turing Testi Nedir ?

Turing Testi 2 İnsan ve bir bilgisayardan oluşur. Teste katılan katılımcılardan birisi tek başına bir bilgisayarın karşısına geçirilir. Karşısına ise Yapay Zeka olmaya aday bir yazılım koyulur ve hemen yanına da bir insan yerleştirilir.

turing testi nedirC Kişisi, B ve A ile görüşür. C kişisi sorular sorar. B kişisi cevap verir. A konumunda duran bilgisayar ise daha akıllı cevaplar vermeye çalışarak insan olduğunu kanıtlamaya çalışır. Test sonucunda C kişisi A pozisyonunda duran bilgisayarın bir yazılım olduğunu anlayamaz ise test başarılı bir şekilde tamamlanır. Yazılımın yapay zekaya uygun olduğu bu şekilde kanıtlanır.

 

Çevremizde yapay zekaya birçok örnek gösterebiliriz. Google bunların başında gelir. Google dünyadaki en büyük yapay zekadır. Dünyanın teknoloji devi Apple’da Siri ile kendi yapay zekasını geliştirmiştir. Siri birçok işleve sahip. Telefona hiç dokunmadan ” Hey Siri Babama 500 lira gönder” demeniz durumunda babanıza sizin hesabınızdan 500 TL gönderir. Fakat bunlar artık basit şeyler.

GPT-3 Yapay Zeka Modelleri Arasında Neden Farklı?

Bu yazılım gerçekten farklı çünkü çok korkutucu özellikleri var. GPT-3 tasarlanırken dünyanın en büyük ansiklopedisi olan Vikipedia’yı ve hatta internet ortamında yazılan tüm makaleleri okumuş. Bu arada dünyanın en büyük kütüphanesi dediğimize inanmıyorsanız ” https://tr.wikipedia.org” şu bağlantıdan gidip bakarak inceleyebilirsiniz. Daha sadece beta sürümünde olan bu yapay zeka bakın neler yapabiliyor;

gpt3 korkutuyor

A. Blog Makalesi Yazabiliyor (Hem de Kusursuz)

İnternet ortamında yazılan makalelerin bir insan tarafından yazılmamış olması sizi gerçekten de ürkütmüyor mu? İnternette faydalı bir makale okuyorsunuz. Okuduğunuzu test ediyorsunuz. Gerçekten de anlattığı tarif ettiği gibi. Bu adam işini biliyor ben bunu takip edeyim diyorsunuz. Aksanı, kusursuz anlatım tarzı, kafiyeleri, konuya hakimliği derken en sona geldiğinizde bir bakıyorsunuz ki en altta şu yazıyor.  Yazan: GPT-3 

Evet bu artık gerçek oldu. İlk defa bir yapay zeka bir yazar kalitesinde bir blog sayfası açtı ve düzenli olarak paylaşımlar yapmaya başladı bile. EEE ne var bunda bu mu korkutulacak şey diyor olabilirsiniz. Fakat bir yapay zeka internette yazılan tüm makaleleri okuyup da bir blog açarsa bundan etkilenecek sektörleri sayayım size. Dijital Pazarlama uzmanları, SEO Firmaları, Web Tasarım Firmaları, Youtuberlar daha aklıma gelmeyen fakat kesinlikle bu durumda etkilenecek kitleler var. Düşünsenize SEO Ajansı dediğiniz zaman internet sayfalarını en üst sayfalara taşıyan en çok kazandıran firmalar gelir aklımıza.

gpt-3-yapay-zeka

GPT-3 Google’nin yayınladığı binlerce makaleyi saniyesinde okuyacak. 1 dakika sonra anlam çıkarıp gerekli tüm düzenlemeleri kendi blogunda yapacak. Haliyle ne olacak sanıyorsunuz. Yapay zeka Dijital Pazarlama ve SEO alanına hükmedecek. İşin acı tarafı şu ki bu çok yakın bir zamanda gerçekleşecek.

Bu arada yapay zeka tarafından üretilen bu bloğa https://adolos.substack.com/archive şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

B- Röportaj Yapabiliyor

Yazılım beta aşamasında fakat şimdiden röportaj yapabiliyor. Şimdiye kadar alışık olduğumuz yazılımlar bir soruya hep benzer cevap verir. Biz de onun insan olmadığını bu şekilde anlarız. Fakat GPT-3 algoritması farklı çalışıyor. Kendisine yöneltilen soruları önce kısa kısa cevaplayıp, detay istenildiğinde gerçek bir insan gibi düzgün bir aksan ile açıklıyor.

C- Test Yapabiliyor

Siz sadece bir kategori seçin. Bana şu konu ile ilgili şu kadar soruluk şu kadar şıka sahip bir test hazırla diyin. İşlem bitti 10 saniye sonra testiniz hazır.

D- Yazarların Düşüncelerini Anlayıp Tamamlayıcı Kavramlar Oluşturabiliyor

Bir yazarın yazmış olduğu kitaplardan bir kısmı yazılıma yükleyin. Yazım şeklini analiz ederek makaleyi kendisi tamamlasın. Siz meşhur yazarın bir sözünü yazın. O size bu anlama gelen alternatif sözler üretsin.

E- En Önemlisi ise Program Yazabiliyor, Web Sitesi Yapabiliyor, Uygulama Geliştirebiliyor

https://debuild.co/ adresinde görebileceğiniz üzere artık programcıların, web tasarımcıların ve uygulama geliştiricilerin de sonu yavaş yavaş geliyor. Çünkü GPT-3 bunların hepsini saniyeler içerisinde yapabiliyor. Tabi şu an sadece basit kodlamalar. Mesela siz uygulamadaki alana istediğiniz programı tarif ediyorsunuz.

Bana başlığı ” Her Yerde Bilim olan altında 3 tane kutu olup içinde anasayfa forum ve iletişim yazan bir site oluştur. Anasayfa sitemin açılış sayfası olsun forum şu adrese yönlensin iletişime tıklarlarsa şu numaradan beni arasınlar.

Siz sadece bunu ilgili alana yazıp site üret dediğinizde size basit bir internet sayfası üretiyor ve sol alt kısımda da kodlarını da veriyor. Uygulama için de şu benzeri bir uygulama istiyorum demeniz yeterli.

Bana Instagram benzeri bir uygulama tasarla

Ya da bilmediğiniz bir kod mu var ? Ne anlama geldiğini mi bilmiyorsunuz? Girin kod ekranına açıklamasını söylesin size.

Şimdi size soruyorum gerçekten de korkmamız gerekmiyor mu. Sadece beta sürümü bile dünyadaki birçok dengeyi değiştirebilecek bir yapay zeka gerçekten de sizi korkutmuyor mu. Bence korkmalıyız çünkü artık bilgisayarlar başında rakip firmalarla biz savaşmayacağız. Tüm personeller işten çıkarılıp sadece yapay zekalar savaşacak…

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı