BilimTeknolojiUzay

Paralel Evren Teorisi

Yaşadığımız zaman içerisinde uzay teknolojisi gün geçtikçe gelişmekte ve bizlere her geçen gün yeni bilgiler aktarmaktadır. İnsanoğlu tarihinin her döneminde bilinmeyeni merak etmiş ve hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışmıştır. Geçmişte uzay ile ilgili çalışma yapan bilim adamına ya deli denmiştir ya da şizofren. Ya da bir şekilde idam edilmişlerdir. Ama yaşanan bu olaylar insanoğlunun bilinmeze olan merakını köreltmemiş ve her geçen gün merakla öğrenme arzusu bu ateşi daha da körüklemiştir. En sonunda geldiğimiz noktada ise marsa gitme ve orada koloni oluşturma planları yapmaktayız. Ancak ay yolculuğu , marsa gitmek veya gözlemleyebildiğimiz evrende yaşanan olaylar hakkında araştırma yapmak, bizler için ve gelecekte ulaşacağımız teknoloji için çok önemlidir.

Mars Kolonisi Bilim

Bilim ve Teknoloji ile Paralel Evren Araştırmaları

Birçok bilim adamı uzayda yaşam olacak gezegenleri , galaksileri , kara maddeyi , kara enerjiyi ve evrenin sonu nasıl olacak gibi olayların üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bu bilim adamlarının dışında bulunan ve bilim adına teoriler üretip ortaya koydukları teorileri kanıtlamaya çalışan bilim adamları da bulunmaktadır. İşte bu makalemizde teori üreten bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalardan birisi olan ” Paralel Evren ” teorisini ele alacağız.

Paralel dünya

Paralel evren teorisinin temelini her ne kadar Albert Einstein atmış olarak gözükse de bu terimin tanımı ilk kez Amerikalı Fizikçi Hugh Everett tarafından ortaya atmıştır. Peki her zaman duyduğumuz hakkında konuştuğumuz paralel evren nedir ? Paralel evren konusunu anlayabilmek için sicim teorisine bakmak gerekmektedir.  Sicim teorisi kuantum mekaniği ile Einstein’in genel görelilik kuramını birleştiren bir teoridir. Bu teorinin ortaya atılmasının birçok sebebi vardır. Ama en önemli nedenlerden birisi Einstein’in teorilerinin birçoğunun büyük patlama veya kara delikler içinde çökmesidir. Yani Einstein’in denklemlerini kullanarak kara delik veya büyük patlama hakkında bilgi edinemeyiz. Bundan dolayı yeni bir teoriye ihtiyaç vardı ve sicim teorisi ortaya atıldı. Sicim teorisi bize bizim evrenimiz gibi birçok evrenden oluşan ” Paralel Evren ” denilen bir yapının olduğunu ortaya koymaktadır. İşte birçok evrenin olması da  bu teoriyi ortaya koymaktadır.

Paralel Evreni Anlamak

Tarihimizdeki hiçbir bilim adamı paralel evren mantığını tek bir kuramla kurmayı başaramamıştır. Günümüzde paralel evreni anlamak için  Einstein teorileri , kuantum fiziği , sicim teorisi , matematiksel bir teori olan pertürbasyon teorisi ve son olarak da M kuramları birleştirilerek anlaşılmaya çalışılmaktadır. Şu anki teknolojimizle paralel evren mantığını kavrayamadığımız için diğer evrenlerle iletişime geçmemiz mümkün değildir. Paralel evrende alınan kararlar o anki hayatı şekillendirir ve oradaki düzeni sağlar. Bizim evrenimizde güneş hala bizi ısıtıyor iken paralel evrendeki bizim güneşimiz yaşlanmış hatta patlayıp tüm güneş sistemindeki hayatı bitirmiş olabilir. Her evren kendine göre değişiklik gösterebilir veya göstermeyebilir. Bunu şu anki teknolojimiz ile bilemiyoruz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı