Bilim

Sağlığınızı Etkileyen Maytlar

Maytlar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

İnsan olarak hayatımızın büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz. Yapılan araştırmalarda bir insan ortalama olarak hayatının %22’sini uyuyarak geçirmektedir. Bu kadar uzun vakit geçirdiğiniz yatağınıza ne kadar önem veriyorsunuz?

Yatak tercihiniz önemli olduğu kadar, yatağın bakımı ve temizliği de bir o kadar önemlidir. Yataklar düzenli olarak temizlenmeli,güneşlendirilmeli ve havalandırılmalı.

Maytlar Nasıl Temizlenir

%100 mayt barındırmayan yatak diye bir durum tabi ki yoktur fakat Maytlar yataklarda bulunan, gözle görülmeyen bakterilerdir. İnsan gözünün görme kapasitesi belirli bir seviyeye kadar olsa da gelişen teknoloji sayesinde yattığımız yataklardaki maytları mikroskoplarla görebiliyoruz. Toz, bakteri,mayt ve birçok farklı mikrop barındıran yataklarımızı düzenli olarak temizleyip havalandırıyor muyuz ? Bilim insanları ” maytları temizlemek için yatağınızı, yatak pedinizi,yorganınızı ve yastığnızı güneşe çıkarın.”şeklinde önerilerde bulunuyor. Güneş ışınları maytları ve zararlı bakterileri öldürerek yatağınızın temizlenmesini sağlayacaktır.

Elektrik Süpürgesi ile Yatağınızı Temizleyin

Sağlıklı bir yatak için yatağınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Yatak temizleme yöntemlerinden birisi de elektrik süpürgesidir. En az 3-4 haftada bir kez elektrik süpürgenizin uç kısmını dezenfekte edip yatağınızı süpürün. Bu sayede gözle görülmeyen tozları ve ölü deri kalıntılarını temizlemiş olursunuz. Bu yöntemi yastık,yorgan ve yatak pedleriniz için de uygulayabilirsiniz.

Pahalı Değil Rahat Yatak Tercih Edin 

bucca yatak

Sağlıklı bir uyku için sağlıklı bir yatakta yatmak gerekir. Yatak seçimi yaparken doğal yataklar tercih etmeye çalışın. Piyasada satılan yatakların % 70’lik bir oranı kimyasal maddeler ile üretiliyor. Ev akarı diğer adıyla mayt dediğimiz zararlı bakteriler genellikle bu tarz doğal olmayan, yataklarda barınır. Bu konuda titizlikle çalışan Bucca Sleep Collection isimli yatak firması ile iletişime geçebilir, daha az mayt barındıran yataklar sipariş edebilirsiniz. Yatak modelleri arasında visco yataklar , lateks yataklar ve doğal yataklar olarak üç kategori bulunduran Bucca yatak konusunda son derece deneyimli bir marka.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı