BilimBilim Haberleri

Sicim Teorisi

Sicim teorisine göre evrendeki her şey tek bir maddeden oluşuyor. Titreşen ince sicimler. Farklı kanallarda titreşen bu sicimler evrendeki her şeyi meydana getiriyor. Sicim kuramı evreni oluşturan en temel bölünemeyecek kadar küçük bileşenlerinin nokta gibi parçacıklardan değil titreşen minyatür keman tellerine benzeyen sonsuz küçük döngülerden oluştuğunu öne sürer.

Sicim Teorisi

Sicim kuramı , fiziğin temel modellerinden biridir. Yapı taşı olarak fizikte standart modelde kullanılan boyutsuz noktalar yerine tek boyutlu uzanıma sahip cisimler kullanılmaktadır. Bu temel yaklaşımın farklılığı parçacıkların temel modellerde tasfir edilen modellerde kullanılan bazı problemlerden sakınılmasını sağlamaktadır. Kuramdaki temel fikir gerçekliğin esas bileşenlerinin kanal frekanslarında titreşen ve plank uzunluğunda olan cisimler olduğudur.

sicim-nedir

Sicim teorisi , son 10 yılda gelişen teknolojiler sonrasında  önce ” Süper Sicim Teorisi ” adını almıştır.  Son 5 senede kaydedilen gelişmeler sonrasında da ” Her Şeyin Teorisi ” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Her şeyin teorisi   atom altı parçacıklardan atomlara , kara deliklerden büyük patlamaya kadar her şeyi matematiksel olarak izah edebilen teoridir. Süper Sicim Teorisine göre de doğada görülen atom altı parçacıklar farklı gerilim altında farklı frekansta titreşen ve farklı titreşimden dolayı çevresinde farklı rezonans yaratan en küçük sicimlerden ibarettir. Sicimler şimdiye kadar gözlenemedi. Ancak büyüklüğü matematiksel olarak hesaplanabiliyor. Bir sicimin bir atoma oranı , bir atomun bütün güneş sistemine olan oranına eşit. Stephen Hawking buradan yola çıkarak kütle çekiminin kuantum teorisini geliştirdi.

sicim-kuantum

Sonuç olarak , madde küçük sicimlerden oluşmaktadır. Bu sicimler tıpkı bir keman teli gibi ya da bir gitar teli gibi belirli bir şekilde çekilirse farklı bir frekans yaratılır.  Daha farklı bir şekilde de farklı frekanslar yaratılır. Sicim teorisi bu süper sicimlerin oluşturduğu bu küçük noktalardan meydana gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı