Teknoloji

SMS Nedir?

SMS (Short Message Service) Türkçe adıyla ” Kısa Mesaj Hizmeti ” olarak bilinen sistem iki cep telefonu arasında yazılan mesajların birinden diğerine aktarılma hizmetidir.

SMS , 25 yıl önce akıllı telefonların olmadığı dönemlerde kullanılan bir sistemdi. Cebimizdeki telefonlar ne kadar akıllı olursa olsun iş mesaj göndermeye gelince onların da sınırı var. Konuşarak mesaj yazdırmak ve yazdırdığımız bu  mesajları göndermek hiç de sağlıklı olmuyor. İcat edilen akıllı telefon teknolojileri 25 yıldır tam olarak söylediğimizi algılayacak kadar gelişmedi. Artık whatsapp , facebook , twitter gibi birçok mesajlaşma platformları çıktı. Bu platformlar çıktı çıkalı smslere olan talep de gün geçtikçe azaldı tabi. 25 yıl önce bugün SMS ‘in tasarmcısı olarak bilinen ama bulduğu icadın önemli olduğuna inanmayan Finlandiyalı mühendis Matti Makkonen , 2015 yılının kasım ayında hayata gözlerini yumdu.

sms-babasi-matti-makkonen

. Makkonen, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da pizza eşliğinde telekonferans yaparken fikri ortaya atmıştı. Daha sonra fikir [ geliştirildi ancak Matti Makkonen hiçbir zaman medyanın odağında olmak istemedi.

SMS Trafiği nasıl işler?

Kısa mesaj sisteminin kötü yanları arasında küçük tuşlarla işlem yapmak , dar alanda yazmaya çalışmak , küçük ekranda yazmaya çalışmak gibi zorlukları var. Ayrıca mesaj alanı da sınırlı fakat yine de sms trafiği günümüzde son derece yaygın bir haberleşme uygulamasıdır.

Günümüzde farklı farklı sms çeşitleri türemiştir. Toplu sms de bunların başında gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı