Uzay

SpaceX Uzaya Yolcu Gönderiyor

SpaceX uzay sektöründe bilinen şirketlerden biridir. Geçtiğimiz aylarda, SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk 2023 yılında uzaya yolcu göndereceğini açıkladı. Uzaya insan gönderme kavramı artık alıştığımız, bizi heyecanlandıran bir haber olmasa da yolcu kavramı gerçekten de yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor. 2023 yılında SpaceX firması tarafından tarihte ilk kez astronot olmayan insanlar 3-4 gün gibi kısa bir süreliğine uzaya çıkacaklar. Programda ayın etrafında dönerek tekrar dünyaya başarılı bir şekilde inmesi planlanan uzay aracı testlerini sürdürüyor.

spacex uzay programı

SpaceX Uzay Yolcuları

Bu ay projesine SpaceX’in en bilinen Falcon roketlerinden bile daha ağır ve daha büyük olan BFR roketi fırlatılacak. Tabi henüz her kitleye açık olmayan uzay turizmine 2023 yılında  Japon milyarder Yusaku Maezawa uzaya gidecek ilk uzay turistleri arasında. Uzaya gidecek olan ünlü milyarder yanında 8 yolcu daha götürebilecek. Henüz isimler netleşmedi.

Uzayda Daha Düşük Maliyetle Uzun Mesafe Hedefi

Nasa, Esa ve Jasa gibi bilinen uzay ajanslarına kıyasla çok başarılı işler çıkaran SpaceX uzun yıllardır ekonomik uzay araçları üzerinde çalışıyor. Diğer uzay ajansları uzayı araştırma hedefindeyken SpaceX hem daha az maliyet ile yeni nesil roketler ve uzay araçları üretiyor hem de dünya farklı bir vizyona hizmet ediyor. SpaceX’in daimi amacı Mars’ı yaşanabilir bir yer haline getirmek. Bu proje hakkında detaylı bilgiyi Spacex youtube kanalında canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı