Nano Teknoloji HaberleriTeknoloji

Tarihi Geçmiş Covid-19 İlacı İddialarına Yetkililerden Yanıt

Samsun’da Covid-19 tedavisinde kullanılan bir ilacın tarihinin geçtiği ve üzerine yeni tarih yazıldığı iddia edildi. Sosyal medyada gündem olan bu ilaçlarla ilgili onlarca paylaşım yapıldı.

Sözcü gazetesinde, İsmail Akduman’ın haberine göre ilacın üzerine sonradan yapıştırılan son kullanma tarihi 11 Kasım 2022 iken, kutunun üzerine basılmış asıl tarihin Mayıs 2021 olduğu ortaya çıktı. İlacı kullanan pek çok kullanıcı benzer görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama

İddialarla ilgili açıklama yapan Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, ilaçların son kullanma tarihinin geçmediğini, sadece ilaçlarda güncelleme yapıldığını söyledi. Yapılan açıklamada, ülkemizde ilk kez ruhsat alan ilaçlara 3 ay raf ömrü verildiğini ve bu sürenin kararlılık doğrultusunda güncellendiğini belirttiler.

Ayrıca bu durumun tamamen Sağlık Bakanlığı kontrolünde gerçekleştiği ve ilaçların son kullanım tarihlerinde yapılan güncellemenin tamamen bilimsel veriler ile yapıldığı açıklandı. “Son kullanma tarihi geçmiş, etkin olmayan bir ilacın hastalarımıza verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir” denilerek, ilacın kullanımında hiçbir sakınca olmadığı da açıklandı.

İlacı kullanan vatandaşlar durumdan şikayetçi

İlaca sahip olan ve “güncellenen” tarihleri gören vatandaşlar, ilacı kullanmaktan çekindiklerini ve kullanmayacaklarını söylüyor. Pek çok vatandaş Sağlık Bakanlığı’nın bu güncellemesinin kötü niyetlerle yapıldığını savundu.

Vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasını inandırıcı bulmayarak yetkililerden daha detaylı bir açıklama talep ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı