Bilim Haberleri

Tatilin Bilimsel Faydaları

Hayat çoğu insan için zor görünür. Doğarız, birilerinin olmamızı istediği kişiler oluruz. Annelerimiz, babalarımız, çevremizdeki arkadaşlarımız tarafından yönlendiriliriz. Oysa insan o kadar saf o kadar değerli bir varlıktır ki hiç müdahale edilmese, istediği ortam ve şartlar altında büyüse her şey çok farklı olabilir. Günlük hayatımızda bizi strese sokan şeyler neticesinde sinirlerimiz her geçen gün daha da gerilir ve her geçen gün daha da sinirli bir yapıya bürünürüz. Bizi rahatlatacak, dertlerimizi, sıkıntılarımızı unutturacak, bizi normal yaşantımızdan uzaklaştıracak bir şey lazımdır ki onun adı ” Tatil “.

tatilin bilimsel faydaları
tatilin bilimsel faydaları

Tatil sadece eğlenmek, sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için yapılmaz. Tatilin insan vücuduna da birçok faydası vardır. Beynimiz hep aynı şeyleri yaparsa gelişmez belirli bir süre sonra paslanır. Televizyonlarda, radyolarda hatta internette bile sık sık duyarız beyin egzersizi yapın. Sürekli beyninizi meşgul edin. Beyin sürekli çalışırsa, sürekli farklı işlerle uğraşırsa hiç paslanmaz, hep aktif ve dinamik kalır. Günlük hayatta da hep aynı şeyleri yapmayın derler doktorlar. Eve mi gidiyorsunuz? Her zaman aynı yoldan gitmeyin. Farklı yollardan gidin beyninizi şaşırtın. İşte tatil de beynimizi yanıltmanın tatlı bir yolu. Hep Ev-İş Ev-İş nereye kadar? Tatil yaparak hem bir çok yeni insanla tanışırız hem de farklı kültürler görürüz. Kimi insanların tatil anlayışı denizdir kimisininki de dağın zirvesinde ayaklarını saf temiz toprağa koyup bol oksijenli dağ havasında uzanıp yatmaktır.

kış tatili
kış tatili

Hepimiz insanız ve hepimizin istekleri farklı. Hepimiz farklı tatil türlerinden hoşlanırız. Çağımız artık öyle bir çağ ki özgür olan her insan istediği yerde tatil yapabiliyor. Dağın zirvesinde mi tatil istiyorsunuz Erciyes, Toroslar ve daha birçok dağda turizm odaklı oteller,moteller ve pansiyonlar var. Deniz mi istiyorsunuz? Ülkemiz o konuda dünyada eşi benzeri bulunmayan bir cenettir zaten. 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’mizin hemen hemen her sahil kentinde tatil yapabileceğiniz yerler var. Ya da bulunduğunuz şehirden çıkmak istemiyor musunuz? Sadece şehir dışı olsun ama evden uzak olmasın mı diyorsunuz? Bunu da düşünen insanlar villa ve yazlıklar inşa edip tatilcilere kiralamaya başladılar. Türkiye’nin kalbi olan Ankara’da bile bol bol kiralık villa bulabilirken sahil şehirlerinde bulamayacağınıza inanıyor musunuz gerçekten ?

Konumuz o kadar kapsamlı ki bir makalede bunu anlata anlata bitiremeyiz. Ne biz yazabiliriz ne de bu denli uzun bir makaleyi siz okuyabilirsiniz. Buna özel bir kitap yazılmalı ki yazarlarımız bunu da yapmışlardır eminiz. Kısacası işin özeti Tatil, insana bilimsel olarak her anlamda yararlıdır. İnsanın sıkıntısını alır denize döker. Huzuru da havadan kalbinize doldurur sizi dönüş yolunda öyle gönderir…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı