TeknolojiUzay

Tesla’nın İlginç Kamyonet Prototipi CyberTruck

CyberTruck dünyanın ilk elektrikli kamyoneti olarak Tesla tarafından tanıtıldı. Geçtiğimiz haftalarda Tesla’nın kurucusu Elon Musk Tesla’nın yeni kamyonetini tanıttı. Geçmişten bugüne hep aynı tip kamyonetler üretildiğini canlı canlı gösteren Elon Musk, her zaman olduğu gibi bu sefer de ilginç ve özgün bir kamyonet tasarımı ile karşımıza çıktı. Teknoloji haberleri kategorisinde uzun süredir bir makale paylaşmadığımızı fark ettik ve bu araç ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu makalede topladık.

Cybertruck tesla kamyonet

Lansman Sonrası 200.000 Ön Sipariş Aldı

Son derece modern bir görünüme sahip olan Cybertruck kamyonet en zor şartlarda hareket edebilme potansiyeline sahip. Elektrikli kamyonet olarak dünyada ilk kez tasarlanan CyberTruck isimli araca baktığınızda 2100’lü yılları gözünüzde canlanlandırabilirsiniz. En ince detayına kadar profesyonelce hazırlanmış bu elektrikli kamyonet Tesla’nın yeni tasarımı 2021 yılının sonlarına doğru tüm dünyada satışa sunulacak. Fakat şu anda ön siparişlere açıldı ve youtube’da en son hazırlamış olduğu videoda Barış Özcan bu aracın siparişini verdi bile. Barış Özcan haricinde lansma sonrasında 200.000 adet sipariş alan araç hem elektrikli, hem güneş panelleri ile kendini şarj edebiliyor hem de son derece dayanıklı. Güneş panelleri açılıp aracın kasa kısmına bir motor bile yerleştirilebiliyor.

Herkes dalga geçti ama o yılmadı yılmıyor. Elon Musk her zaman olduğu gibi özgün, dünyada hiç tasarlanmamış, sadece Tesla’ya mahsus bir araç tasarımı çıkarmayı başardı. Kimin ne dediği, aracın nereleriyle dalga geçtiği önemli değil. Önemli olan bu cesareti gösterebilmek ve bu sorumluluğu alabilmek.

cybertruck kamyonet

CyberTruck Elektirkli, Teknolojik, Kurşun Geçirmez Kamyonet

Yapılan tanıtımda ilk önce normal bir kamyonetin kapısına balyoz ile vuruldu ve kapı içe doğru doğal olarak çöktü. Daha sonra aynı güç ile CyberTruck elektrikli kamyonetin kapısına vuruldu. Sadece ufak bir çizik alan CyberTruck ne kadar dayanıklı olduğunun ilk kanıtını bu testte gösterdi. Yapılan ilk testten sonra ikinci aşama aracın camlarının ne kadar dayanıklı olduğunu göstermekti. İlk olarak normal bir kamyonet camına vuruldu ve cam parçalandı. Kırılmaz denilen CyberTruck camına sıra geldi. Tanıtımı yapan kişi balyoz ile aracın camına vurduğu gibi cam içe doğru çöktü. Tanıtım öncesi 50 kere test yapan Tesla yetkilileri için üzücü bir durum yaşandı. Kırılmaz cam dedikleri cam tüm seyircilerin gözü önünde kırıldı. Fakat bu sadece bir prototip. Tesla’nın ne kadar kaliteli ve sağlam araba yaptığını anlatmamıza gerek yok. Bu yaşanan sadece küçük bir talihsizlikti o kadar. Araç satışa çıktığında bu sorun çözülmüş olacak ve bu elektrikli kamyonet hem kırılmaz cam hem de kurşun geçirmez gövdesi ile alıcılarına teslim edilecek.

Tesla Cybertruck’ın özellikleri

  • Kapasite 6 Kişi
  • 17″ dokunmatik sistem kontrol ekranı
  • Çelik gövde
  • Kurşun geçirmez gövde ve camlar
  • %100 Elektrikli Motor
  • 800 Km menzili olan modelinde 14 tona kadar çekme kapasitesi
  • 3 saniyede 0’dan 100 km’ye çıkabilir

CyberTruck Mars’ta da Hareket Edebilecek

mars kamyonu cybertruck

Bilindiği üzere Elon Musk’ın en büyük hayali Mars gezegenine yerleşebilmek. Orada insanların yaşayabildiği bir hayat kurabilmek. Bunun için gece gündüz demeden hem enerji sektöründe hem araba sektöründe hem de uzay sektöründe eş zamanlı olarak çalışan Elon Musk pes etmiyor. En son tasarladığı bu pickup modeli ile tüm dünyaya meydan okuyor. SpaceX’i kurdu yapamazsın dediler. Dünyaya kafa tuttu ve şu anda dünyanın en büyük uzak ajanslarından bile ileri duruma geldi. Tesla’yı kurdu yapamazsın dediler. Dünyanın ilk elektrikli aracını çıkarttı ve tüm dünyada en çok beğenilen araçlar sınıfına giren arabalar üretti. Bu araçların hepsini de Mars’ta sürülebilecek şekilde tasarladı. Tüm tesla modellerinde olduğu gibi CyberTruck modeli de Mars’ta çalışabilecek.

CyberTruck’ın Fiyatları Belli Oldu

3 farklı motor ile satışa sunulan CyberTruck’ın satış fiyatları ise şu şekilde;

Single Motor RWD 39.900 $

Dual Motor AWD 49.900 $

Tri Motor AWD 69.900 $

Bilindiği gibi dolar fiyatı artmakta veya düşmekte. Piyasa şartları bilinmez. Tesla yetkilileri bu durumu da değerlendirerek aracın satışına fiyat sabitleme alternatifi getirmişler. Ön siparişe ek olarak 7.000 dolar daha ödemeniz durumunda aracı ödediğiniz ücret tutarınca alabiliyorsunuz. Aksi tarktirde doların değerlenmesi durumunda sizden ek ücret talep edilebilir.

Araç genel olarak beğenidli mi beğenilmedi mi sorusuna cevap vermek zor. Fakat sadece Tesla’ya özgün olan bu model dünyada başka eşi benzeri olmadığı için eleştirildi. İnsanlar hep aynı tasarımın geliştirilmişini beklerler. Tesla bunun aksine herşeyiyle özel bir tasarım ortaya çıkardı.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı