Teknoloji

Türkiye’nin Askeri Teknolojisi Hayran Bırakıyor

Operasyonel anlamda çok hızlı büyüyen Türkiye dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri. Bu makalede size Türkiye’nin Askeri Teknolojisinden bahsedeceğiz. Teknolojini gelişmesiyle Türkiye özellikle askeri anlamda büyük teknolojik gelişmelere imza attı. İşte Türkiye’nin askeri teknolojilerinden bazıları.

Arma Zırhlı Mühimmat Aracı – Otokar

Karanlıkta,siste, dumanda görüyor ve durmadan ilerliyor. Özel ekipmanları sayesinde suda yüzebildiği gibi saatte 8 km hıza da çıkabiliyor. 12 personel ve 22 ton yük taşıyor.

zırhlı-mühimmat-aracı-otokar

Yüksek balistik koruma sistemine sahip, %60 dik eğimli hiç sorunsuz geçebiliyor.

Bayraktar Siha – Baykar İnsansız Hava Aracı

Bayraktar insansız hava aracı projesi, Türk Silahlı kuvvetlerinin silahlı keşif ve hedeflerini etkisiz hale getirmesi doğrultusunda, müsteşarlığımızca yürütülmekte olup iha üretimi Baykar Makina tarafından yapılmaktadır.

BAYRAKTAR-iha-siha

Orta irtifa ve uzun menzil sınıfı, İHA konseptine uygun olarak geliştirilen taktik insansız hava aracı sistemi, milli ve tam otomatik uçuş kontrol sistemleri, üç yedekli uçuş kontrol sistemi mimarisi, özgün seyrülsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme araçlarından birisidir.

Bayraktar İHA sistemi 24.000 fit uçuş irtifası, 24 saat uçuş süresi, 150km haberleşme menzili 70 knot seyir hızına sahiptir. 12 metre kanat açıklığı 650 kg maksimum kalkış ağırlığına sahiptir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılmakta olan Bayraktar İHA aracı Türkiye’nin en büyük kozlarından birisidir.

TUSAŞ Anka – İnsansız Hava Aracı

Savunma sanayi her ülke için önemli konulardan birisidir. Ülkemiz de bu konuda çalışmalarını sürdürmekte ve çeşitli başarılara imza atmaktadır.

TUSAŞ-İHA

Bu başarılardan birisi de İnsansız Hava Aracı olan Anka. Bu araç orta irtifa uçuşları için ihtiyaç duyulan insansız hava araçları ihtiyacı için üretilmiştir. Tanıtımı 16 Temmuz 2010 yılında gerçekleştirilen ANKA ilk uçuşunu 30 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirmiştir.  Bu uçuşun ise havada kalma süresi 14 dakikadır. Gece ve gündüz dinlemeden, kötü hava şartlarına aldırmadan 6000 fite kadar yüksekte  24 saate kadar uçabilen ANKA en büyük Türk askeri icatlarından birisidir.

Sabit ve hareketli hedef tespiti, teşhis ve tanımlama amaçlı bir istihbarat aracı olarak da kullanılmaktadır. 200 kg faydalı yük kapasitesi ve güncellenen tasarımıyla 30.000 fite kadar yükselebilme kapasitesine sahiptir.

T-155 FIRTINA – TANK

T-155 FIRTINA Türkiye tarafından üretilen topçu sistemine sahip bir tank. Gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde engebeli arazi dahil her türlü arazide rahatlıkla hareket edebilmektedir.

T155-TANK

İlk prototipiyle azami menzili 30 km olan T-155 Fırtına geliştirilerek azami menzili 40 km’ye kadar çıkarılmıştır. 8 metre uzunluğunda bir namluya sahip olan T-155 Fırtına küresel konumlandırma, otomatik namlu yönlendirme ve otomatik mermi doldurma sistemleriyle menzil içindeki hedeflere nokta atışı gerçekleştiriyor. Uzun namlulu silahlarıyla 40 km çapındaki düşman hedeflerini nokta atışıyla imha ediyor.

SOM SEYİR FÜZESİ

Tübitak Tarafından Tasarlanan Roketsan tarafından geliştirilen SOM Seyir füzesi SOM A ve SOM B olmak üzere 2013 yılında tamamlandı.

SOM-SEYİR-FÜZESİ

Ataletsel Navigasyon Sistemi, Küresel Konumlandırma Sistemi, Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi gibi son sistem teknoloji ile donatılan Som Seyir Füzesi ayrıca Görüntüleyici kızılötesi arayıcı sistemine de sahiptir. 230 kg harp başlığı ağırlığı ile toplamda 600 kg füze ağırlığına sahip Som füzesinin son versiyonu diğer iki versiyonundan farklı olarak Ardışık beton delici harp başlığı da içermektedir. Bu son eklenen başlıkla beraber SOM C 660kg ağırlığındadır.

300 km menzili , düşük görünürlüğü ile düşman radarlarından kısmen sıyrılmayı başarabiliyor. Uçaktan ayrılmasından sonra kanatlarını açan SOM füzeleri bilgisayar kontrolüyle güdümlü olarak istenilen hedefe nokta atışı yapabiliyor. Sinyal kesici Jammer kullanımlarında bile daha önceden verilen hedefi yeryüzü tanıma sistemi sayesinde hassaslıkla bulabilen SOM füzeleri hedefini vurmadan patlamıyor diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı