Teknoloji

Uçan Taksi Teknolojisi

Ulaşım hayatımızın onda birini kaplıyor. Evden işe giderken, okula , veya tatile giderken hiç fark etmez mutlaka bir yerden bir yere ulaşmamızı sağlayan araçları kullanıyoruz. Otobüsler, metrolar, minibüsler, uçaklar ve helikopterler birer ulaşım aracıdır. İşi biraz da abartırsak uzay gemileri bile bir ulaşım aracıdır. Tabi biz bu makalede uzay konusuna değinmeyeceğiz. Dünyada 2019 yılı itibari ile  yaklaşık 7.142.000.000 ( Yedi Milyar 142 milyon ) insan yaşıyor. İnsanların neredeyse % 25’i araç kullanıyor ki bu da 2.5 milyar araç yapar. Artık her bireyin bir aracı var. Her ailede 2 araç normal karşılanıyor. Hal böyle olunca şehirlerde trafik dediğimiz bir durum meydana geliyor. Belediyelerin yaptığı yollar araçlara yetmiyor ve kuyruk oluşuyor. Bu da insanların ulaşacakları yere geç kalmasına sebep oluyor. Aracı olmayan insanlar da toplu taşıma araçlarını kullanıyor veya Taksi çağırıyor.

ulaşım aracı taksi
ulaşım aracı taksi

Taksiler dünyanın her yerinde aynı işlevi olan kişisel ticari ulaşım araçlarıdır. Kişiye özel ulaşım aracı olduğu için toplu taşıma araçlarına göre çok pahalıdırlar. Taksinin kendisi de normal bir araç olduğu için normal arabaların geçemediği kaldığı yerde haliyle taksiler de kalıyor. Bu trafik sorunu tüm dünyada yaşanırken bilim insanları uçan araçları test etmeye başladılar. Gün gelir de uçan arabalar satışa sunulursa trafik denen sistem yarı yarıya azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir. Airbus isimli bir firma yıllardır bu proje üzerinde çalışıyor. Hedefleri uçan taksi üreterek dünyadan trafik denen şeyi kaldırmak ve yeni bir devir başlatmak. Araçlar sadece benzin ve gaz ile değil daha birçok farklı yakıt ile çalışabiliyor. Bunun üzerinde çalışmalar yapan Airbus firması, Vahana isimli bir uçan taksi prototipi üretmeyi başardılar. Tasarım olarak genel anlamda dronelerin biraz daha büyük ve üzerine binilebilir yapıda tasarlanmış. Aracın önünde arkasında sağında ve solunda her yerinde ikişer tane pervane bulunuyor ve bu pervaneler sayesinde uçuş yapabiliyor. Pervanelerin konumunu milimetrik olarak ayarlamışlar ki kalkışta veya kalkış sonrasında aracın dengesini bozmasın.

airbus vahana
airbus vahana

Hem dikey hem de yatay iniş yapabilen Vahana mobil uygulama desteği üzerine tasarlanıyor. İnsanlar mobil uygulamayı yükleyip Vahanayı sistem üzerinden çağırıyor. Uçan Taksi sizin bulunduğunuz yeri harita üzerinden tespit edip en müsait yere iniş yapıyor. Şu ana kadar yapılan testleri başarıyla tamamlayan uçan taksimiz diğer türlerine göre gösterdiği başarılar ile dünya tarihinde bir ilke imza atıyor. Vahana henüz piyasaya sürülmedi ama testleri bu şekilde hızla tamamlamaya devam ederse 2025 yılından sonra satışların başladığını görebiliriz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı