BilimBilim Haberleri

Unutturmayan Hafıza Tekniği

” Hiç bir şeyi doğru düzgün hatırlayamıyorum. ” diyenlerdenseniz siz de kendinize haksızlık ediyorsunuz. Çünkü beynimiz hiç bir şeyi değil bazı şeyleri kolayca hatırlayamaz. Duyu organlarımızla ilişkili pek çok şeyi yani deneyimlerimizi çok rahat hatırlarız. Şöyle bir düşünürseniz eski bir parçayı duyduğunuz zaman hemen ona eşlik edesimiz gelir. Ya da bir koku bizi küçüklüğümüzün en derin hatıralarına götürebilir. Ama isimler , matematik , fizik formülleri , kimya notları veya telefon numaraları aklımızda hiç kalmaz. Neden böyle hiç düşündünüz mü ? Çünkü görsel hafıza her zaman daha akılda kalıcı olandır.

hafiza-heryerdebilim

 Hafıza Sarayı Tekniği Nasıl Kullanılır ?

Hafıza sarayı tekniğinde zihinsel bir harita çıkarılır. Gerçek bir yer olması gerekmez. Hatıralarınızı oraya depolarsınız ve teorik olarak hiç bir şeyi unutmazsınız. Tek yapmanız gereken oraya giden yolu bulmaktır. Biz insanlar olarak 3 boyutlu bir dünyada yaşadığımız için mekan algımız yaradılışımızdan dolayı çok gelişmiştir. Bu yüzden bu hafıza tekniğini uygulayabilmek için bir mekana ihtiyacımız var.  Gözlerinizi kapatın , evinizi ya da odanızı düşünün ( Evimiz veya odamızın içi en iyi bildiğimiz yerdir bu yüzden buraları örnek veriyorum. ) En ince ayrıntısına kadar bulunduğunuz yerdeki her şeyi bütünüyle görün. Şimdi sıra geldi bağdaştırma işlemine. Beyninizi bu odadaki her bir eşya ile bağdaştırın. Bu şekilde hafızamıza almak istediğimiz şeyler çok uzun bir süre hafızamızda kalacak. Örnek bir rotasyon çizelim;

Hayali hafıza krokisi

Aklımızda tutmak istediğimiz 7 kelime , yeşil , kör , tekme , mermer , iğrenç , tabak  ve bahçe olsun. Resimdeki numaralara bakarak sırasıyla gözümüzü kapatıp düşünüyoruz. Aklımızda tutmak için abartılı senaryolar kurmamız gerekiyor. Benim yukarıdaki 7 kelimeyi kısa bir sürede ezberlemek için senaryom şu olurdu.

Sabah yatağımdan kalktım. Üzerimde en sevdiğim renk olan Yeşil renkli bir battaniye vardı. Hemen yatağımın dibindeki ışığı söndürdüm. Sabah sabah Kör edercesine gözümü alıyordu. Bir anda odamda büyük bir arı gördüm ve koşarak kapıyı güçlü bir şekilde Tekme açarak açtım. ( Saçmalayın , olabildiğince saçmalayın ki ne kadar saçma olursa o kadar aklınızda kalıcı olur. ) Panik durumuyla banyoya kaçtım ve kapıyı hemen kapattım. Yerdeki buz gibi Mermer ayaklarımı dondurdu. Kendime geldikten sonra cesaretimi topladım ve kapıyı açtım.Arı gitmiş olmalıydı diye düşünürken duvar kenarında annemin yeni aldığı İğrenç maket kaktüsü gördüm.O kadar yapmacıktı ki tasarımcıları hiç becerememişler. Kahvaltı için mutfağa geçtim ve bir Tabak dolusu zeytin yedim. Çok fazla zeytin yemişim ki karnıma ağrılar girdi ve kendimi Bahçe kapısında yerde yatarken buldum.

Loci Hafıza Tekniği

Bu şekilde saçma bir senaryoyu gözünüz kapalı bir şekilde görerek beyninizle nesneleri bağdaştırarak mümkün olduğunca abartılı bir şekilde tasarlayın. 1-2 aylık bir çalışma sonrasında hafıza hazneniz gelişecek , çok uzun metinleri çok kısa sürede ezberleyecek  , 1 saatte öğrendiğiniz dersleri 5 dakikada öğrenebileceksiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı