Bilim Haberleri

Uyku Rahatlığının Sağlık Açısından Önemi

Kainatta her canlı enerji ile hareket eder. Enerji ile yaşar. Biz insanlar da enerjimizi yiyecek, içeceklerden ve büyük ölçüde de uykudan alırız. Uyku, bilincimizin geçici olarak kapanıp beynimizin ram evresine geçtiği andır. Ram evresi diye tabir edilen kısım vücudun kendini yenilediği, enerji depoladığı kısımdır. Uykunun sırrını tam anlamıyla çözebilen kimse olmasa da bilim adamları tarafından hala araştırılmaya devam ediliyor.

Sağlıklı bir uyku için en önemli faktörlerden birisi de yattığınız yatak ve yastıklardır. Her insanın tercih ettiği yatak ve yastık farklı olsa da dünya standartlarında kaliteli olarak tabir edilen yatak çeşitleri vardır. Yatak üretiminde kullanılan Lateks, Visco, Hindistan Cevizi Lifi, Pamuk ve At Yelesi gibi hammaddeler yatağın kalitesini belirliyor. Aralarında en çok tercih edilen visco yüzde oranı fazla olan visco yataklar hem yumuşak hem de çok rahat.

Visco yataklar
Visco yataklar

Uyku gündelik yaşantımızı her anlamda etkileyen en büyük faktörlerden de birisidir. Uykusuz olan birisi halsiz, güçsüz ve dayanıksız olur. Uykusuzluktan ölen insanlar bile vardır. Hayatın her alanında başarı elde etmek için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

Bilim İnsanlarının önerdiği Sağlıklı Uyku için Öneriler

  • Kullandığınız yatak ve yastığın kaliteli olmasına özen gösteriniz
  • Uyku saatinizi belirleyin ve disiplinli uyku düzeni sağlayın
  • Uyumadan önce spor hareketleri yapmayın.
  • Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız hatta bu süre 15-20 dakikayı geçiyorsa kendinizi uyumaya zorlamayın.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı