TeknolojiUzay

Uzay Asansörü Hayali

Uzaya gitmek zordur. Her ne kadar gezegenimizi karanlıkta süzülürken görmek için kolay ve parasal açıdan mümkün bir yol olmasını dilesek de şu an bunu görebilmenin tek yolu astronot ya da milyarder olmaktan geçiyor. Ama bu hayali mümkün kılabilecek bir konsept bulunmakta; Aynı zamanda bu konsept evrenin keşfi için bir başlangıç olabilir.

Uzay asansörü ve çalışma mekanizması

uzay asansörü

Uzay asansörünün bizi uzaya nasıl götüreceğini anlamak için öncelikle bir yörüngenin ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Yörüngede olmak basitçe bir şeye doğru düşmek, ancak fazla hızdan dolayı ıskalamaktır. Dünyada bir topu fırlattığınızda havada bir yay çizip yere düşecektir. Uzayda ise yer çekimi hemen hemen aynı şekilde etmemizi sağlayacaktır. Ama yeterince hızlı bir şekilde yan yönde hareket etmeniz gerekmektedir.  Dünyanın eğrisel şekli sizi yer çekiminin çektiği hızda yerin yüzeyinin sizden uzak kalmasını sağlar. Yani, Dünyanın yörüngesine girmek için roketler yukarıya ve yana doğru hızlıca gitmelidir.  Aynı şekilde uzay asansörü de dünyanın dönme hızındaki enerjiden yararlanarak taşınan yükün hızlanmasını sağlar.

Space elevator

Bir uzay asansörü şüphesiz ki insanlar tarafından yapılan en büyük , en tekil ve en pahalı yapı olacaktır.  Yani buna değecek mi ? Burada her şey ne kadar masraf yapılacağına bağlı. Şu anda uzaya gönderilen en ufak bir mekik bile uzaya ulaşabilmesi için 160 milyon dolar değerinde masraf yapılarak fırlatılıyor. Sadece 1 roket bile 160 milyon dolar maliyeti var ise bir uzay asansörü ne kadara mal olacak? 150-300 milyar dolar arası maliyeti olacak bu proje ile insanlık,  evreni tanımak için en büyük adımı atabilir.  Bu ciddi masraflar insani hava yolculukları için önemli bir engel.

uzaya gidiyoruz

Gelişen teknolojiye rağmen, bu masrafları yakın bir zamanda hava yolu biletiyle karşılaştırabilecek duruma gelmesi mümkün değil. Günümüzde uzay turizmini başlatacak olan Space X bile kişi başına 4 milyon dolar olacak demiştir. Ama bir uzay istasyonu bu masrafları ortadan kaldıracak ve maliyeti düşürecek. Her insanın uzayı görme fırsatı olacak. Fakat maalesef günümüzde uzay asansörü ile uğraşan tek firma bir Japon şirketi. Belirttiklerine göre 2050 yılından önce bu projenin gerçekleşmesi mümkün değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı