Uzay

Uzay Neden Karanlıktır?

Güneş, dünyaya ve bu sistemdeki en yakın yıldızdır. Güneşin yaydığı ışık sayesinde görür ve onun sayesinde yaşarız. Kainatta trilyonlarca yıldız varsa ve hepsinin ışık yaydığını düşünürsek peki uzay neden karanlıktır?
Güneşten gelen ışık ışınları ve atmosferi sayesinde , gündüzleri gökyüzünü mavi görüyoruz. Fakat geceleri güneş ışınları olmadığı için dünya karanlığa bürünüyor ve gökyüzündeki yıldızlar belirgin hale geliyorlar.

gece uzay

Soru gayet basit gibi görülebilir,fakat cevabı karmaşıktır. Kepler ve Halley gibi birçok gökbilimci asırlar boyunca bu soruya cevap aradı.  Dünya atmosfer ile çevrilidir. Atmosfer içerisinde su damlacıkları, gaz ve toz bulunur. Güneşten gelen ışınlar bu maddelere çarpar ve her yöne dağılır. Dağılan ışınların etrafa saçılıp gözümüze gelmesi sayesinde görme eylemi gerçekleşir. Yani uzaydaki ışığın çarpıp gözümüze geleceği bir durum oluşmazsa etrafı karanlık görürüz. Uzayın boşluk olduğunu düşünürsek, bunu anlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse bir astronot olduğunuzu düşünün. Ay görevine gittiniz. Ay’dan dünyaya bakıyorsunuz. Her yer karanlık gözükecektir. Çünkü ayın atmosferi yoktur. Haliyle ışığı gözünüze yansıtıp etrafın aydınlanmasını sağlayacak ışın da olmaz. Haliyle her yer karanlık gözükecektir.

Aydan dünyaya bakış

Ama işin asıl ilgin tarafı burada başlıyor. Evrende trilyonlarca yıldız varsa ve bunların hepsi ışık saçıyor ise uzay neden karanlık görünüyor? Tabi ki bu sorunun cevabı da basit değil. Bu sorunun cevabı na OLBERS Paradoksu cevap veriyor. Bu paradoks 1823 yılında Alman fizikçi Heinrich Olbers tarafından ortaya atılmıştır. Bu paradoksu çözmek için çok sayıda açıklama ortaya atıldı. Bu açıklamalardan en çok kabul göreni ise evrenin sonsuz olmadığı ile ilgili yapılan açıklamadır. Evrenin 14.7 milyar yaşında olduğunu biliyoruz. Bu açıklamaya göre biz en fazla 14.7 milyar yıl uzaktaki yıldızları görebiliriz. Yani daha uzakta bilimin daha kanıtlayamadığı ve açıklayamadığı yıldızlar var ise ışıkları henüz bize ulaşmadığı için onları göremeyiz. Uzayın karanlık olmasının bir diğer nedeni de şu şekilde açıklanır. Işığın bir dalga boyu ve frekansı vardır. Işık yalnızca belirli aralıktaki dalga boyunda görünür hale gelir.

renklerin dalga boyları

Bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarını göremeyiz.  Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa dalga boyu büyür , yakınlaşıyorsa küçülür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını bu şekilde tespit ediyoruz. Bunu düşündüğümüzde dalga boyu büyüyen ışık kırmızı renge kayar ve görünür bölgenin dışında kalır. Bu nedenle gözle görülemez.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı