Uzay

Uzayda Serbestçe Süzülen Gezegenler Keşfedildi

NASA’nın uzun süre önce emekliye ayrılan ancak hâlâ zaman zaman bazı araştırmalarda kullanılan uzay teleskobu Kepler, heyecan yaratan yeni bir keşfe imza attı. Teleskop kullanılarak yürütülen bir araştırmada bilim insanları, Dünya boyutunda, uzayda süzülen yeni gezegenler keşfetti.

Bu yeni ve merak uyandırıcı gezegenlerden gelen sinyaller, mikromercekleme isimli, gzegenleri ve yıldızları tespit etmek için kullanılan bir yöntemi ile keşfedildi. Yakalaması oldukça güç olan bu sinyaller, bir zamanlar kendi yıldızlarının etrafında oluşup sonrasında daha ağır diğer komşularının yerçekiminin etkisiyle güneş sistemlerinden dışarı atılmış gezegenlere işaret ediyor. Gezegenler, yörüngesinden çıktıkları yıldızlarından bağımsız, uzayda süzülyor.

‘Tespiti o kadar zor ki, Einstein bile asla gözlemlenemeyeceğini düşünmüştü’:

Araştırmada yer alan bilim insanlarından biri olan Manchester Üniversitesi’nden Iain McDonald, çalışmanın zorluğunu ”Gözlemlerimizde bulanık görüşlü, emektar ve rahatsız bir teleskopu halihazırda parlaklığı değişen ışıltılı binlerce yıldızın ve sahamızda süzülen binlerce asteroidin bulunduğu gökyüzünün en kalabalık bölümlerinden birine doğrulttuk. Bu karmaşadan gezegenlerin neden olduğu küçük, kendilerine has parlaklıkları çıkarmaya çalışıyoruz ve kaybolmadan önce bir sinyali yakalayabilmek için sadece tek bir şansımız var. Sadece cep telefonu kullanarak otoyolun ortasındaki bir ateş böceğinin tek bir yanıp sönüşünü görmeye çalışmakla aynı zorlukta’‘ dyerek açıkladı.

Hem bu türden görevler ve keşifler, hem de NASA, ESA gibi uzay ajanslarının çalışmaları, gelecekte bu türden ‘uzayda serbest süzülen’ gezegenlerin yapısını daha iyi anlayabilmemiz için kullanılacak.

Manchester Üniversitesi’nden Eamonn Kerins de keşiflerine ilişkin yaptığı açıklamasında gözlemin ne kadar nadir ve zor olduğunu vurgulayarak ”Şimdi görevini bu tür çok zor sinyalleri tespit etmek için tasarlanacak diğer misyonlara teslim ediyor. Bu sinyallerin tespiti o kadar zor ki, bizzat Einstein bile bunların asla gözlemlenemeyeceğini düşünmüştü. Yakında başlayacak ESA Euclid görevi de ana görevine ilaveten bilimsel bir çalışma olarak bu çabaya katılabileceği için çok heyecanlıyım” şeklinde konuştu. Araştırma, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayımlandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı