Uzay

Uzayda Yaşam Var mı Yok mu?

Uzayda yaşam var mı sorusunu bu makalede eğrisiyle doğrusuyla, mantığıyla, din ile bilim ile ve teknoloji ile anlatacağız. Bu makalede Uzaydaki yaşamı anlatmak için 2-3 paragraf uzayı eğlenceli bir şekilde tanıtacağım. Amman sıkılmayın fazla değil 2-3 paragrafçık. Hazırsanız evrenin uçsuz bucaksız, sonu olmayan serüvenine başlıyoruz…

İlk olarak ” Evren ” tabiri ile başlayalım. Yaşadığımız evren, paralel evren, gözlemlenebilir evren diye tabirler halk arasında kullanılıyor. Evren aslında sizsiniz. Evet evet evren biziz. Kafa karıştırıcı gelse de işin kısa ve özü evren biziz fakat biraz teknik detaya girmek gerekirse şu şekilde ifade edelim. Evren uzaydaki tüm yıldızların, tüm gezegenlerin, tüm cisimlerin bulunduğu yere verilen addır. Büyüklüğü ve küçüklüğü şu şekilde ifade etmeye çalışayım.

bilinen-evren
Evren diye bu fotoğrafı koydum ama bu fotoğraf sadece bizim galaksinin yüzde beşi 🙂

Güneşimiz, dünyamızın uydusu ay ve güneş sistemimizdeki gezegenleri düşünün. Aylar gezegenlerin etrafında, gezegenler ise yıldızların çekim kuvvetine kapılarak etrafında dönerler. Bu sisteme yıldız sistemi adı veriliyor.

Uzayda Yaşam Var mı Sorusundan Önce Güneş Sistemini Tanıyalım

Sadece Güneşin bulunduğu sistemde 8 gezegen bulunur. Cüce gezegenimiz plütoyu saymıyorum. Dikkat ettiyseniz makale içindeki ismini bile, küçük harflerle, bilinçli olarak küçük yazdım. Akılda küçüklüğü kalıcı olsun diye 🙂  Plütodan da kısaca bahsedeyim. Şimdi bu plüto keşfedilmiş ve yeni bir gezegen olarak ilan edilmiş. Sonra bir bakmışlar ki bu plüto bizim dünyanın uydusu Ay’dan bile küçük. E demişler kardeşim sen gezegen olmayı hak etmiyorsun. Bu kadar küçük gezegen mi olur demişler ve gezegenlikten men etmişler. Hikayesi bu şekilde yani. O yüzden 8 gezegen diyorum.

Şimdi gelelim Uzayın büyüklük boyutuna. Merak etmeyin uzaylılara 1-2 paragraf kaldı. Uzayın büyüklüğünü de anlatayım sonra oraya geçeceğiz.

gezegenler
Sadece bizim Yıldız sistemimizdeki gezegenler
  • Güneş ile Merkür arası yaklaşık 58 milyon kilometre
  • Güneş ile Venüs  arası yaklaşık 108 milyon kilometre
  • Güneş ile Dünya arası yaklaşık 150 milyon kilometre
  • Güneş ile Mars arası yaklaşık 228 milyon kilometre
  • Güneş ile Jüpiter arası yaklaşık 778 milyon kilometre
  • Güneş ile Satürn arası yaklaşık 1,5 milyar kilometre
  • Güneş ile Uranüs arası yaklaşık 2.9 milyar kilometre
  • Güneş ile Neptün arası yaklaşık 4.5 milyar kilometre

Mesafelerin ne kadar büyük göründüğünü ama aslında ne kadar küçük olduğunu birazdan anlayacaksınız. Bu arada okuduğunuz bu paragrafta artık uzaydaki yaşamdan bahsetmeye başlıyoruz. Dünya ismini verdiğimiz bu gezegende yaşayan canlı formu olarak evrende tek olduğumuzu düşünüyoruz. Sadece bizim güneş sistemimizde 8 gezegen bulunuyor. Yapılan araştırmalarda her yıldız sisteminde en az 4-5 gezegen olduğu keşfedilmiş. Şimdi gelin matematiksel bir hesap yapalım. Tabi ki bu öyle bir matematiksel hesap ki, insan beyni sadece bir noktaya kadar hesaplayabiliyor. Sonrasını idrak edemiyoruz.

yıldızlar
Görselde gördüğünüz her bir nokta bir yıldız sistemi. Ayrıca sadece bizim galaksimizin yüzde onluk bir kısmı

Gelin Beraber Hesaplayalım Hesap Şu Şekilde

Bir yıldız sistemindeyiz. 8 gezegen var ve 1 tanesinde yaşam var. Biz daha gezegenlerden herhangi birisine astronot gönderemedik bile bunu da dipnot olarak ekleyeyim. Sadece bizim galaksimizde milyarlarca yıldız olduğu öngörülüyor. Milyarlarca yıldızın yüz milyarlarca gezegeninde yaşam yok diye kesin bir görüşümüz var nedense. Bunu da geçiyoruz daha sadece bizim galaksi içindeyiz. Bakış açımız ne yazık ki o kadar dar ki bunu idrak edemiyoruz. İnsan oğlunun dünyada icat ettiği en hızlı şey olan Lockheed SR-71 jeti dakikada 58 km hızla gidebiliyor. Bu hızı yuvarlak hesap dakikada 60 km olarak hesaplarsak bu araç saniyede 1 km gider demek oluyor. Şu anda bilimin keşfettiği en hızlı şey olan ışık ise saniyede 299.792 km hızla gidiyor.

Bulunduğumuz galaksi o kadar küçük ki mümkün olsa da dünyadan ışık hızı ile galaksimizin dışına gitmeye kalksak 100.000 yıl sürüyor. Galaksimiz o kadar küçük ki dedim evet çünkü bizim galaksimizden 10 kat hatta 100 kat büyük galaksiler var evrende. Galaksimizden de çıktık hadi burada da mı yaşam olduğuna hala inanmıyorsunuz peki. Ya galaksimizden çıktıktan sonra uzayda bulunan milyarlarca galaksiye ne demeli?  Milyarlarca galaksi içerisinde milyarlarca yıldız ve onun da etrafında dönen trilyonlarca gezegen var. Sizce hiç birinde mi yaşam yok?

galaksiler
Görselde gördüğünüz her nokta bir galaksi. İçlerinde trilyonlarca gezegen ve yüz milyarlarca yıldız var

Bilim ve Teknolojinin Kanıtladığı Yaşanabilir Gezegenler

Sadece matematikle gelme bana kanıt mı göster diyorsunuz. Peki efendim ne demek kanıtı da sunalım. Kuran-i Kerim’de bile 18.000 alemden bahsedilmektedir. İşin ruhani boyutuna farklı evrenler boyutuna bu makalede değinmek istemiyorum. Bu makalede ruh bilimi üzerine tartışmayacağız tabi ki fakat bu evrende sadece biz yaşamıyoruz bunu kanıtlamak isteyen bilim insanları uzaya devasa teleskoplar gönderdiler. Bu teleskoplar uzayda sürekli gezegen arıyor ve uygun koşullara uyan bir gezegen tespit ettiklerinde merkeze bildiriyorlar.

Dünya’nın neredeyse ikizi denilebilecek kadar benzer bir gezegen olan Kepler 452b’yi araştırdınız mı hiç? Hala tanışmadıysanız çok şanslıyım çünkü sizi bu makalede kendisiyle tanıştırma şerefine nail olmuşum demektir. İşte karşınızda dünyamızın kuzeni Kepler 452b.

kepler452b-dünyanın-kuzeni
Gezegendeki suyu, karayı, yeşilliği görüyor musunuz? Sizce bu gezegende yaşam yok mudur?

Dünyadan %50 daha büyük ve yer çekimi de iki kat daha güçlü. Burası öyle bir gezegen ki dünyada 60 kilo olan birisi bu gezegende 120 kg olur. Su mu arıyorsunuz. Bol bol su var bu gezegende. Ben demiyorum ha bunu kanıtlarla sunan bilim insanları ben değilim. Ben size bu makalede araştırmalarımı açıklıyorum ve sizi bilgilendiriyorum. Burada 1 yıl 385 gün ve güneşine olan uzaklığı ise tam olarak ideal uzaklıkta.

Peki Yaşanabilirse Neden Gitmiyoruz?

E kardeşim madem böyle bir gezegen var neden gitmiyoruz biz buraya? Gidelim buraya kardeş kardeş yaşayalım diye mi düşündünüz? Gitmiyoruz değil gidemiyoruz. Malesef aramızdaki mesafe sadece 1400 ışık yılı. Size sadece bilim insanlarının dünyaya benzer olarak ilan ettiği 1 gezegeni anlattım. Bilim insanlarının yaşanabilir gezegen kategorisine koyduğu yüzlerce gezegen var. Ayrıca bu gezegenlerin hepsi de bizim galaksimizde. Diğer galaksilerdeki yıldız sistemlerini incelemeye teknolojimiz yetmiyor malesef. Galaksilerden de ileriye doğru baktığımızda evrenin sürekli genişlediğini görürüz işte bu noktadan sonrası muamma. Boşlukta ne var acaba orası tam bir sır.

gözlemlenebilir-evrenin-sonu
İnsanoğlunun geliştirdiği son teknoloji cihazlar ile gözlemlenebilir evrenin sonu böyle görünüyor. Hala uzayda yaşam yok diyebiliyor musunuz?

Şimdi size bu kadar ayrıntıdan sonra soruyorum. Milyarlarca galaksinin içerisindeki yüz milyarlarca güneş sisteminin etrafında dönüp duran, trilyonlarca gezegenlerden 1 tanesinde bile yaşam var mıdır yok mudur? Mantık çerçevesinde kendi kendinize cevap vermenizi umuyorum. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı