Bilim Haberleri

Yapay DNA Üretildi

Bilim camiasında geçtiğimiz aylarda çok büyük bir olaya imza atıldı. Bilim insanları tarihte ilk kez yapay dna üretmeyi başardılar. Yapay DNA denilince akla ilk olarak klonlama sistemi geliyor. Tarihte ilk klon canlı olan Koyun Dolly, hücrelerin kopyalanmasıyla hayat bulmuştu. Fakat bu sefer kopya değil dna yapısını değiştiren bilim insanları çığır açan bir buluşa imza attılar. Koyun Dolly klonlanan tek canlı mıydı değil miydi? Gizli deneyler ile insan klonlandı mı klonlanmadı mı bunları bilemiyoruz fakat konumuz DNA’nın değiştirilmesi olduğu için teorik olarak artık birçok şey mümkün.

yapay-dna-üretildi

Yapay DNA ile Organizma Üretildi

Fringe dizisini seyredenler kafalarında komplo teorileri kurmaya başlamış olabilirler fakat şu anda bu icat neticesinde üretilen tek şey, kanser hastalığının tespiti için üretilen organizmalar. Bu organizmalar vücudumuza entegre edilecek ve kanser hastalıklarına karşı iyileştirici bir çözüm olacak. DNA yapısında Adenin, Guanin, Stozin ve Timin olmak üzere 4 baz bulunur. Bilim insanları buna ilave olarak yapay dna içerisine 4 tane daha yeni baz ekleyerek sentetik DNA’yı üretmeyi başardılar. Bilim tarihinde dönüm noktası olabilecek bu buluş ile birçok şey değişebilir. DNA değiştirilebildiyse tüm hastalıkların sonu geldi diyebilir miyiz ? Teorik olarak bu mümkün. Evrende her şeyin bir zıddı olduğuna göre her hastalığın da bir çözümü vardır. İnsanlık tarihinin en büyük bilim haberleri arasında yer alan bu buluş ile insanlık için kullanılacak olan ciddi tıbbi çözümler sunulabilir fakat bu buluş ya kötü amaçla kullanılırsa ?

Yapay DNA Kötü Amaçla Kullanılırsa ?

yapay-insan

DNA’yı oluşturan temel yapılara bile müdahale edilebildiyse her türlü canlı laboratuvar ortamında oluşturulabilir. Yapay zekaya sahip insanlar, yapay hayvanlar, genetiği birleştirilmiş çeşitli yaratıklar üretilebilir. Fringe dizisinde de olduğu gibi bu yeni bir evrenin kapılarını açabilir. Fakat doğa çok ince bir ayar ile yaratıldı. En ufak bir müdahale bile tüm ekosistemi bozarken yapay olarak üretilen bu canlılar, tüm dengeyi alt üst edebilir. İnternet ortamında yayınlanan tüm dizilerin ve filmlerin hayali de olsa gerçeklik payı vardır. Kim bilir belki de gizliden gizliye bazı gizli deneyler yapılmaya başlandı ve yapay dna deneyleri belki de her şeyi değişecek…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı