BilimBilim Haberleri

Yıllar Önce Binlerce Kadını Öldüren Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları, kadın fizyolojisinde farklılık yaratarak gebeliğin oluşmasını engeller. Hapların içerdiği hormonlar, yumurtlamayı durdurur ve rahim ağzı salgısı olarak bilinen servikal mukusun yoğunluğunu arttırarak, erkek üreme hücresi spermin rahim içine geçişini engeller. Ancak unutulmamalıdır ki, en iyi doğum kontrol hapı dahil, hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlayamaz.

Günümüzde en güvenilir doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı, etkinliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Farklı bir deyişle, doğum kontrol hapının gebeliği önleyebilmesi için önerilen dozda ve her gün aynı saatte alınması gerekir. Aksi hâlde doğum kontrol hapının gebelik oluşumunu önleme başarısı düşer.

Peki günümüzde ciddi bir etkisi olmayan bu hapların 1957’de piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda ne gibi ciddi zararları olmuştu? Netflix’in “Sex, Explained” belgeseli ve Jared Diamond’ın “Seks Neden Keyiflidir?” kitaplarından yararlanan bu flood, bu soruya yanıt veriyor:

Bu tehlikelerinin geçmişte kaldığını hatırlatırız ve hapları doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Doğum kontrol haplarıyla ilgili detaylı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar: @remeemberthis, Netflix’in “Sex, Explained” adlı belgeselinin 3. bölümü, Medical Park, Jared Diamond’ın “Seks Neden Keyiflidir?” adllı kitabı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı