Bilim

Zaman Nedir?

Bilim, Zamanın Hikayesini Araştırıyor

Evvel zaman içinde… Bu klasik kelimeler dizisi her masalın başında tekrarlanır. Bilim hep şu soruyu sorar. Peki zamanın hikayesi nedir ? İnsanlar ” Zaman uçup gidiyor” der, ” Vakit Nakittir ” der. zaman harcarız, zaman öldürürüz, zamandan tasarruf ederiz. Peki aslında zaman hakkında ne biliyoruz?

zaman-nehri

Zaman bir nehir gibidir. Sürekli olarak bir yönden diğer yöne akıyor gibidir. Ayrıca bilinenin aksine zaman tek yönlü gibi görünür. Bilinene göre sadece geleceğe doğrudur. Ama bu doğru olmayabilir. Kainatın yaratılışında her şey kendisinin karşıt olanıyla beraber yaratılmıştır. Soğuk-Sıcak , Sert-Yumuşak   Neşeli-Üzgün  Yukarı-Aşağı gibi. Zaman da ileri ve geri olarak hareket ediyor olabilir. Sadece şu anki bilim ve teknolojimizle insan olarak bu gizemi çözmemiz gerekiyor. Bunu Nasıl başarabiliriz ? Bunu yapmanın yollarından birisi zamanı ölçmektir. Bunun için binlerce yıldır birçok farklı şekilde boyutta ve türde saatler kullanarak, zamanı doğru bir şekilde ölçmeyi başardık. Kullandığımız ilk saatin günde sadece bir defa tik tak yaptığını söyleyebiliriz.

ilk kullanılan saat

Peki Zamanı Neye Göre ölçüyoruz ?

Dünyanın dönüşü. Dünyamızın kendi ekseni etrafında sürekli dönmesinden güneşin etrafında dönmesine kadar. Dünyanın tahmin edilebilir ve tutarlı hareketini zamanı ölçmek için hep kullanmışızdır. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesini baz alarak yapılan ölçümler sonrasında 1 gün kavramı oluşmuş ve dünyanın güneşin etrafında 1 tur dönmesi ile geçen süreye de 1 yıl denilmiştir. Bu süreç böyle akar gider. Bu ölçümlerde bile ufak sapmalar olmaktadır. Zamanı en kusursuz ölçmek için gitmemiz gereken yer Amerika-Colorado’da bulunan Ulusal Standartlar ve Teknoloji ve Bilim Enstitüsü’dür. Buradan başka yerde zamanı daha doğru ölçen bir yer bulamazsınız. Burada zamanı en doğru şekilde ölçmek için sezyum atomu dediğimiz atomların frekansını takip edilir.

sezyum-atomu

Titreşen ,tekrarlayan , bir hareket yapan her şey saat niyetine kullanılabilir. sezyum atomunun tik tak yaptığı frekans dünyanın resmi kronometresi olarak kabul edilir. Zaman bu şekilde ölçülür. Sezyum atomu hakkında bilgi almak isterseniz ” Sezyum Atomu Nedir ? ” isimli bilim makalemizi okuyabilirsiniz.

Zaman Herkes için Aynı mı Akar ?

Pek çok kişi zamanı düz ve basit olarak düşünür. Çoğunluğa göre zaman herkes için aynıdır ve aynı akar. Günümüzdeki insanlarının çoğunun da şu anda benimsediği bu fikir modern fiziğin babası kabul edilen Isac Newton tarafından öne sürülmüştür.

newton-ve-einstein

Fakat Einstein zamanın farklı hızlarda akabileceğini keşfetti. Kulağa ne kadar garip gelse de benim zamanımla sizin zamanınız farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse biz bu makaleyi severek sizlere paylaşmak için elimizden geldiğince hızlı yazmak için zaman bize göre çok hızlı akar. 1 saatlik bir süre 5 dakika gibi gelir. Ama bu 1 saat içerisinde birde sabah yatağından kalkmış işe gitmiş ve mağazanın içerisinde yapacak bir şey bulamayan bir satış temsilcisi için bu 1 saat geçmek bilmez. Bu 1 saat ona 3 saat gibi gelir. Ona göre zaman öyle yavaş akar ki kendince bir sürü iş yapar ve saatine baktığında ” daha sadece 10 dakika geçmiş ” diyebilir.

Zaman hakkında daha fazla şey mi öğrenmek istiyorsunuz? Merak etmeyin sizi fazla bekletmeyeceğiz. Her gün yeni bir makale ile sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Makalelerimizi uzun uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyoruz. Yeni bir bilim makalesinde görüşmek üzere…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı